Prawie w każdym domu możemy spotkać firany i zasłony. Są one bowiem najbardziej tradycyjną i rozpowszechnioną formą osłonięcia i dekoracji okien. Jednak, jak każdy materiał, są ostoją kurzu i dymu z papierosów. Jak więc czyścić i odświeżać firanki?

Data dodania: 2012-10-24

Wyświetleń: 2126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z dobrych nawyków pozwalających utrzymać świeżość firany na dłużej jest po prostu wytrzepanie firany i odkurzenie zasłony przy każdym większym sprzątaniu. Oczywiście, nie unikniemy w ten sposób prania, ale wydłużymy przedział czasowy pomiędzy jednym a drugim praniem. Firany są narażone na oddziaływanie promieni słonecznych i w zależności od rodzaju materiału, z którego są uszyte, mogą żółknąć, a nawet pękać. Dlatego też jakość materiału musimy sprawdzić przed praniem, aby ocenić, czy firana wytrzyma pranie. Jak nie trudno się domyśleć, sposób prania firan i zasłon jest uzależniony od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Firany z włókien sztucznych najlepiej jest prać w ciepłej mydlanej wodzie z dodatkiem płynu bądź delikatnego wybielacza.  Firanki takie piorą się łatwo i po ocieknięciu możemy je zawiesić prosto na karnisz, dzięki czemu po wyschnięciu nie potrzebują już prasowania.

Firany z bawełny i lnu także pierzemy w ciepłej mydlanej wodzie. Podczas prania należy je dobrze wygnieść, a następnie wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Na koniec należy takie firanki wykrochmalić. W odróżnieniu do firanek z włókien sztucznych, wymagają wysuszenia i prasowania. 

Firany białe po pewnym czasie tracą swą biel i stają się lekko żółte. Ciekawym sposobem na ich odświeżenie jest pofarbowanie ich. Do tego celu należy użyć specjalnych barwików. Możemy również pofarbować firanę domowym sposobem - poprzez przygotowanie mocnego wywaru z herbaty, który znakomicie nadaje się do lekkiego podkolorowania firan.


Firany tiulowe przed praniem należy moczyć około 2 godzin w ciepłej mydlanej wodzie. Następnie prać w gorącej wodzie, wygniatając bardziej zabrudzone miejsca, po czym odcisnąć i wypłukać kilka razy w zimnej wodzie. Na poniższym zdjęciu widzimy przykład takiego materiału.

Natomiast zasłony należy przed praniem dobrze wytrzepać z kurzu, a następnie namoczyć w zimnej wodzie na jakieś 12 godzin. Zasłony pierzemy w letniej mydlanej wodzie. Ważne jest, aby po wypraniu kilkukrotnie wypłukać zasłonę. Po wysuszeniu należy jeszcze zasłonę wyprasować, chyba że jest uszyta z materiału, który nie wymaga prasowania.

Licencja: Creative Commons