Choć to dopiero jesień 2012, można już dziś pokusić się o skonfigurowanie zestawu komputerowego tak, aby przez cały 2013 była to nowa i świeża konfiguracja. Jak wiemy, w czwartym kwartale kupujemy najwięcej komputerów, także zapraszam do lektury artykułu — mam nadzieję, że komuś okaże się pomocny.

Data dodania: 2012-10-11

Wyświetleń: 2545

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki podzespół jest najważniejszy w komputerze stacjonarnym? Hmm... każdy jest jednakowo ważny. Od czegoś trzeba jednak zacząć — i tu z reguły zaczynamy od procesora. Obecnie jesteśmy świeżo po serii debiutów procesorów Intela trzeciej generacji — dlatego do naszego komputera polecam procesor co najmniej i3-3220 3,3GHz. Dla osób, które zamierzają grać lub wykorzystywać komputer do projektowania, kodowania/dekodowania video, obróbki materiału graficznego itp. lepszy będzie któryś z rodziny i5 czy też nawet i7.

Płyta główna - w dalszym ciągu najlepiej sprzedają się płyty na układach H61, nie obsługują one jednak standardu SATA3 oraz nie posiadają wyjść USB3.0 — a bez tego w rok 2013 raczej nie wchodźmy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie płyta któregoś ze znanych producentów, na chipsecie co najmniej B75.

Pamięć — ceny pamięci tak spadły, że 8GB to już raczej standard. Dlatego polecam nawet 16GB pamięci 1600GHz. Należy przy tym pamiętać, że 16GB to górna granica dla powszechnego jeszcze systemu Windows 7 Home Premium. Dla większej ilości pamięci potrzebny jest system z serii PRO. Jak będzie z Win8 — zobaczymy już wkrótce.

Dysk twardy — 1TB czyli 1000GB to na dzisiaj powoli robi się standard, jednak wciąż dobrze sprzedają się dyski 500GB. Różnica w cenie jest niewielka, więc stawiamy na ten pierwszy. W tym miejscu na pewno należy wspomnieć o dyskach SSD, które bardzo tanieją. Po zamontowaniu takiego dysku komputer dostaje niesamowitego "kopa". Zapewne w roku 2013 standardem stanie się dysk SSD jako dysk systemowy, dlatego warto już dziś przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Karta graficzna — tu sprawa jest prosta. Jeśli gramy — to najlepsza na jaką nas stać. Jeśli nie — wystarczy układ graficzny wbudowany w procesor. Już dziś układy tak zwane zintegrowane są na tyle mocne, iż potrafią dekodować równolegle dwa strumienie HD.

Zasilacz — na początku tego wpisu wspominałem coś o najważniejszym komponencie zestawu komputerowego. Dla mnie to bez wątpienia zasilacz. Gwarantuje ciągłą i stabilną pracę komputera. Przy wyborze w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na producenta, w drugiej na jego moc. Pamiętajmy też, iż wybór mocnej karty grafiki determinuje nas do zakupu mocnego i markowego zasilacza.

Pozostałe komponenty nie wymagają niemal żadnej wiedzy. Nagrywarki DVD są praktycznie porównywalnej jakości. Zamiennie można oczywiście wybrać nagrywarkę Blu-Ray. Obudowa to rzecz gustu i naszego poczucia estetyki. Należy zwrócić uwagę na jej wielkość (może się przydać w przypadku rozbudowy o wielkogabarytową kartę grafiki) oraz na to, czy posiada wyjścia USB 3.0 na front panelu.

Jaki będzie rok 2013 na rynku komputerowym? Czy czeka nas rewolucja? Czy komputer roku 2013 będzie podobny do opisywanego powyżej? Zobaczmy już wkrótce, rok 2013 tuż-tuż...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena