Gdy komputer niedomaga nam podczas wyższych temperatur zewnętrznych, tak jak to ma bardzo często miejsce podczas letnich upałów, może okazać się, że system chłodzenia w komputerze nie daje rady wydajnie odprowadzić generowanego ciepła. Skutkiem tego najczęściej są pojawiające się zawieszenia komputera, ale może dojść również do przegrzania niektórych elementów i w efekcie doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.
Najczęściej ofiarą przegrzania padają procesor główny oraz zasilacz. Prawie każdy komputer ma wbudowany czujnik temperatury pod procesorem, który na bieżąco śledzi temperaturę rdzenia procesora i w razie zbyt dużej temperatury obniża prędkość zegara procesora oraz napięcie, jakim jest zasilany. Jeżeli to nie pomaga, może zdarzyć się, że komputer się zawiesi lub wyłączy całkowicie. Należy wówczas pomyśleć nad zamontowaniem dodatkowych wentylatorów w obudowie, standardu 80, 120 lub nawet 140 mm, które dodatkowo wymuszają cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i pomogą obniżyć temperaturę wszystkich pracujących komponentów. W takim przypadku należy się jednak liczyć ze wzrostem poziomu generowanego hałasu naszego komputera.
W zasilaczach ATX również pracuje wentylator - przeważnie standardu 120 mm, który ciepłe powietrze z własnej pracy oraz jednocześnie z wnętrza obudowy "wysysa" na zewnątrz. Zdarza się, że taki wentylator nie podoła powierzonemu mu zadaniu i z niewystarczającego schłodzenia ulegnie przegrzaniu i trwałemu uszkodzeniu. Należy wówczas pomyśleć nad albo wymianą samego wentylatora na wydajniejszy, co niestety często kończy się utratą gwarancji z powodu ingerencji w konstrukcję całego zasilacza, albo można wymienić cały zasilacz na mocniejszy, który będzie w stanie skutecznie pracować w wyższych temperaturach.
Kolejnym problemem w czasie takich upałów może być przegrzewająca się karta graficzna. I tutaj winowajcą może być również niezbyt wydajny wentylator. Jednak i na to jest proste rozwiązanie - należy go wymienić na lepszy. A jeszcze lepiej zawczasu zabezpieczyć się przed tego typu przypadłością i wybrać kartę graficzną z niereferencyjnym systemem chłodzenia. W takie właśnie chłodzenie, o nazwie DirectCU (w wersji I i II) wyposażone są karty graficzne Asus. Zalety takiego rozwiązania to obniżenie temperatury karty nawet o 30%, oraz obniżenie poziomu hałasu o ponad 20%.
Przegrzewanie się komputerów może również zaistnieć w sytuacji, gdy komputer postawiony mamy w za małym biurku lub we wnęce, która ciasno otacza komputer, uniemożliwiając swobodny dostęp chłodniejszego powietrza z zewnątrz. Należy wówczas przenieść komputer na otwartą przestrzeń, i sprawdzić, czy spowoduje to obniżenie temperatury poszczególnych elementów komputera.
Jeżeli dla kogoś przeprowadzanie modyfikacji w komputerze to "czarna magia", lub zwyczajnie ktoś obawia się możliwości uszkodzenia elementów w komputerze, może zawsze skorzystać z pomocy profesjonalistów. Serwis komputerowy zdiagnozuje przyczynę zbyt wysokich temperatur panujących w obudowie, przeprowadzi test możliwych rozwiązań z zakresu chłodzenia i zaproponuje najskuteczniejsze metody modyfikacji komputera oraz je zainstaluje. Proszę pamiętać, iż część sklepów komputerowych traktuje otwarcie obudowy jako utratę gwarancji na cały sprzęt, i wówczas kategorycznie nie należy samemu próbować czegoś, czego nie jesteśmy pewni.
Mając w planach zakup nowego komputera, zwróćmy uwagę na najwyższej jakości komponenty użyte do jego montażu. Bardzo często niestety zakup sprzętu kierując się tylko wytyczną ceną, może okazać się, że to co zaoszczędziliśmy kupując komponenty najtańsze, to podwójnie zapłacimy za skuteczne modyfikacje komputera w celu poprawy jego systemu chłodzenia. Dobry sklep komputerowy zapewni fachowe doradztwo w tym zakresie, oraz pomoże wybrać najlepszy komputer do naszych wymagań.