Co to za dolegliwość, co ją wywołuje, czym się objawia i jak można się jej ustrzec. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość lub znasz kogoś, kogo ona dotyczy z pewnością dowiesz się interesujących Cię rzeczy.  Przeczytaj, wyciągnij wnioski i zastosuj tę wiedzę aby całkowicie lub w znacznym wyeliminować tę przypadłość ze swojego życia.

Data dodania: 2012-10-04

Wyświetleń: 2140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Co to za choroba?

Chromanie przestankowe (łac. claudicatio intermittens) powoduje ograniczenie chodzenia poprzez ból lub zmęczenie w dolnych kończynach, a w niektórych przypadkach zdrętwienie stopy. Idąc chory musi się często zatrzymywać aby odpocząć. Gdy osoba ta się zatrzymuje ból lub zmęczenie ustępuje, pojawia się jednak w trakcie ponowienia marszu. Odległość, po jakiej pojawia się ból, lekarze określają dystansem chromania przestankowego.

Jednakże największym zagrożeniem mogą być niebezpiecznie a czasami śmiertelne powikłania w układzie sercowo-naczyniowym. Obliczono, że ryzyko zgonu z powodu powikłań miażdżycy u osób z chromaniem przystankowym jest 2-4 razy większe niż u grupy ludzi dobranej pod kątem płci i wieku bez chromania przestankowego.

Jakie są przyczyny powstania tej dolegliwości?

Najczęstszą przyczyną chromania przestankowego jest niedrożność tętnic obwodowych. W zależności od stopnia niedrożności i miejsca zwężenia tętnic, chory może odczuwać ból w całej nodze lub też tylko w łydce, udzie lub pośladku. Przyczyną może być również zespół usidlenia tętnicy podkolanowej. Niedrożność tętnic powoduje blaszka miażdżycowa złożona przede wszystkim cholesterolu, związków tłuszczowych, białka, soli wapnia i przerośniętej mięśniówki naczynia.

Oczywiście blaszka miażdżycowa nie osadza się z dnia na dzień, zwężenie światła naczyń krwionośnych trwa lata. Narastanie tej struktury powoduje zmiany ściany naczyń, które przez to stają się sztywniejsze i twardsze – wzrasta podatność na pękanie.

Jeśli sytuacja nie zostaje opanowana na czas światło tętnicy ulega całkowitemu zamknięciu. Krew przestaje krążyć. Omawiana dolegliwość często jest jednym z pierwszych zauważalnych objawów.

Z czasem pojawiają się bóle spoczynkowe (występuje niezależnie od tego, czy pacjent chodzi, czy leży na płasko; najpierw obejmuje palce stóp, następnie przechodzi wyżej, nawet do goleni; uczucie ulgi i ustąpienie dolegliwości można uzyskać poprzez opuszczenie kończyny; dlatego chorzy często spędza noce w pozycji siedzącej, z opuszczoną kończyną; sprzyja to jednak powstawaniu obrzęków – noga puchnie).

Ostatnie stadium to zmiany martwicze stóp i palców.

Jak mogę się przed tym ustrzec?

Chromanie przestankowe jest następstwem zmian miażdżycowych, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu miażdżycy. Udowodniono, że tlenek azotu (NO) przyczynia się do zwiększenia światła tętnic poprzez rozluźnienie mięśni gładkich będącym elementem ich ścian oraz zmniejszenie ich „lepkości”.

Substratem niezbędnym do syntezy tlenku azotu jest L - arginina. Zdaniem naukowców jest najważniejszym aminokwasem spośród 20 aminokwasów występujących w naszym organizmie.

Arginina jest aminokwasem endogennym. W teorii organizm może sam go wytwarzać w wystarczających ilościach, lecz jak pokazuje życie teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Dlatego często konieczne jest uzupełnianie poziomu argininy w organizmie poprzez suplementację.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat tego aminokwasu.

Jednakże same uzupełnianie niedoborów nie wystarcza. Trzeba też zadbać o swój styl życia, który pomimo tego, że często jest przyjemny, niekorzystnie w pływa na nasze zdrowie. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę nawyków żywieniowych i ruchowych.

Nadwaga działa jak magnes i często przyciąga oraz akumuluje wiele dolegliwości. Jest to szczególnie niebezpieczne. Osoby mające problemy z nadwagą lub otyłością powinny jak najszybciej unormować swoją masę ciała.

Dzisiaj mamy czasy takie, że w znacznej ilości przemieszczamy się przy udziale samochodów lub innych środków komunikacji. Zwiększenie aktywności ruchowej oraz codzienne ćwiczenia pobudzają krążenie przez co polepsza się ukrwienie całego ciała. Ponadto unormowany wysiłek fizyczny sprzyja usuwaniu złogów z tętnic i żył, a także wzmacnia serce, poprawia samopoczucie i wygląd.

Choroby przewlekłe mają to do siebie, że lubią towarzystwo... Innych dolegliwości. A obecny styl życia w większości krajów uprzemysłowionych temu sprzyja. Dlatego, jeśli ewentualnie współistnieją, bardzo ważna jest dobra kontrola farmakologiczna cukrzycy, hiperlipidemii i nadciśnienia tętniczego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena