W 1950r dr Halbert Dunn, amerykański lekarz, po raz pierwszy połączył dwa pojęcia: fitness i dobre samopoczucie. Podstawowym założeniem tej filozofii jest to, iż ciało i umysł powinny pozostać w równowadze. Nurt ten uzyskał szczególne zainteresowanie stosunkowo niedawno, bo w latach 80-tych. Zaczęto go wtedy utożsamiać z bardzo szybko rozwijającym się ruchem fitness.
Synonimami sukcesu, a także statusu społecznego, stały się: atrakcyjny wygląd i dobra kondycja fizyczna. Ludzie, szczególnie kobiety, zaczęły poszukiwać sposobu na uzyskanie homeostazy (równowagi) w życiu obciążonym ciągłym pośpiechem, stresem, presją ze strony rodziny, jak i pracodawców. W tym okresie zaczęły powstawać i rozwijać się SPA, czyli miejsca, gdzie ludzie, poddając się zabiegom upiększającym lub relaksującym, mogli odzyskać swoją równowagę lub po prostu odpocząć.
Śmiało można powiedzieć, że Wellness to styl życia zapewniający dobre samopoczucie oraz prowadzący do harmonii ciała, ducha i umysłu. Jednakże, aby wyjaśnić termin wellness, trzeba wziąć pod uwagę wszystko, co robią, co spożywają, a także jak aranżują swoją przestrzeń życiową, aby czuć się dobrze.
(ilustracja pochodzi z portalu Berkeley Retirement Center)
Jak sam możesz się przekonać, uwzględniane są psychologiczne, emocjonalne, intelektualne, towarzyskie, finansowe i fizyczne potrzeby człowieka. Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej jednoznacznie pokazują, że Wellness kojarzy się nieodłącznie ze zdrowym trybem życia. A taki zapewnia gimnastyka, relaks oraz odpowiednia dieta.
Wellness jest aktywnym procesem, przez który ludzie stają się świadomi i dokonują wyborów w kierunku bardziej udanego / szczęśliwego życia.
definicja za National Wellness Institute
Filozofia wellness jest "holistycznym", czyli całościowym, obszernym podejściem do istoty ludzkiej. Według tej filozofii całość (my jako ludzie) jest czymś więcej i czymś odmiennym od sumy własnych części składowych.