Sklejka to wyrób mający ponad wiekową historię i wiele przeróżnych zastosowań, o których bardzo często nie mamy pojęcia. Przybliżenie tego tematu wydaje się więc ciekawe.

Data dodania: 2012-09-25

Wyświetleń: 2387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drewno ma wiele zastosowań, zarówno w naszym życiu codziennym, a także w różnych branżach budowniczych, szkutnictwie oraz lotnictwie czy modelarstwie. W wielu przypadkach jego obróbka byłaby nieskuteczna, a wytrzymałość dość mierna, gdyby nie wymyślono sklejki. Jest to materiał składający się z kilku warstw drewna łączonego klejem. Warstwy zewnętrzne wykonane są z lepszego gatunkowo drewna, zazwyczaj brzozowego, olchowego czy sosnowego. W zależności od użytego kleju, wykonana sklejka może być odporna na wilgoć lub też użyteczna jedynie w warunkach całkowicie suchych.

Większość drewnianych mebli, jakie posiadamy w domach, jest wykonana właśnie ze sklejki. Jej popularność wynika z możliwości osiągania rozmaitych kształtów z tego materiału. Większość poręczy w naszych fotelach, wygiętych oparć i podobnych celowych odkształceń powstaje podczas jej modelowania w wysokich temperaturach. Stanowi dość niedrogi surowiec do wszelkich wyrobów drewnianych.

Niewiele osób wie, że historia sklejki jest dość długa. Pierwsze egzemplarze powstały pod koniec XIX wieku w fabrykach rosyjskich. Równolegle prace nad nią trwały w Stanach Zjednoczonych. Materiał ten szybko przyjął się na świecie, tworząc z czasem wypełnienie większości mebli, drzwi oraz przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na jego doskonałe właściwości, stanowi podstawę wszelkich drewnianych elementów. Oklejony fornirem do złudzenia przypomina naturalne drewno, ale nie odkształca się, nie nasiąka tak wilgocią i nie rozpęka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena