Pierwszym objawem jest wystąpienie opuchlizny stóp, a w szczególności kostek, które są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. W karierze sportowca często oznacza to chwilową bądź dłuższą przerwę, która przeznaczona jest na jego rekonwalescencję.
Opuchnięta kostka powinna być traktowana w szczególny sposób. Gdy nie jest konieczna opieka lekarza czy też rehabilitanta, sami powinniśmy się nią zająć. Najszybszym sposobem na usunięcie opuchlizny jest robienie okładów z zimnych kompresów, najlepiej z lodem. Uśmierzy to powstający ból oraz zmniejszy obrzęk wokół kostki. Dobrze jest wykonać zdjęcie rentgenowskie celem sprawdzenia, czy nie uległa uszkodzeniu kość. W przypadku, gdy się tak stało, konieczne jest założenie gipsu bądź też szyny usztywniającej, by zapobiec pogorszeniu stanu pacjenta.
Spuchnięte kostki, gdy są odpowiednio pielęgnowane, dość szybko dochodzą do zdrowia. Nie należy zbytnio przeciążać stóp w tym czasie, a więc w niektórych przypadkach zalecane jest podpieranie się kulami. Zazwyczaj opuchlizna schodzi w ciągu kilku dni i pacjent może powrócić do normalnego trybu życia i pracy, jednakże warto kontrolować stan kostki. W razie jakichkolwiek zmian w jej wyglądzie czy też samopoczuciu pacjenta, należy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, który skontroluje pacjenta i wyda ewentualne zalecenia.
Nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć opuchlizny kostki, szczególnie powstałej w wyniku urazu, gdyż zaniedbanie może spowodować powstanie różnego typu powikłań, które nie są już tak łatwe w wyleczeniu.