Ugryzienie psa, kota lub innego podobnego zwierzaka zawsze wymaga oceny stopnia uszkodzenia skóry, gdyż poważniejsze zranienia wymagają porady lekarskiej.

Data dodania: 2012-08-16

Wyświetleń: 12603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

POSTĘPOWANIE PO UGRYZIENIU:

Przemyj ranę. Zadrapania czy ugryzienia przez zwierzę (szczególnie kota) mogą prowadzić do zakażenia, dlatego ranę należy myć wodą z mydłem przez co najmniej 5 minut, aby usunąć resztki śliny oraz inne przypadkowe zanieczyszczenia.

Zatrzymaj krwawienie. W tym celu przykryj ranę grubą warstwą jałowej gazy lub czystej tkaniny. Można też ucisnąć ranę dokładnie umytą ręką lub przyłożyć kawałek lodu umieszczonego na kawałku gazy i ułożyć kończynę powyżej poziomu serca.

Bandaż. Po ustaniu krwawienia należy opatrzyć okolicę rany jałowym bandażem lub czystą tkaniną. Opatrunek nie powinien być zbyt ciasny!

Środek przeciwbólowy. W razie bólu można zażyć aspirynę lub paracetamol. Tak samo postępuje się w przypadku ugryzień bez zranienia. W razie wystąpienia obrzęku układa się kończynę wyżej i stosuje okłady z lodu.

Zastrzyk przeciwtężcowy. Każde ugryzienie przez zwierzę może być przyczyną tężca. Zapobieganie temu polega na podaniu odpowiednich szczepionek i ewentualnie antytoksyny - surowicy przeciwtężcowej.

Regeneracyjna higiena bez chemii. Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się rany i powstawanie ewentualnych blizn. Chemiczne środki myjące drażnią ranę i opóźniają gojenie, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne, aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia. Optymalnym rozwiązaniem jest codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych, które działają sterylizująco i dotleniająco (tzw. mleczna woda lub biała woda). Dzięki temu używanie detergentów jest zbędne, co sprawia, że proces gojenia jest niezakłócony, wzmocniony i znacznie szybszy.

Pranie odzieży bez chemii. Specjalne kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków do prania, sprawiają, że ubrania są bardziej przyjazne dla wrażliwej, odbudowującej się tkanki. Mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości.

PORADA LEKARSKA

Każde ugryzienie przez zwierzę grozi powikłaniem. Dlatego należy pamiętać o wszystkich potencjalnych zagrożeniach:
- zakażenie; ranę należy okresowo kontrolować; gdy pojawia się zaczerwienienie, ból lub gorączka, najprawdopodobniej rozwija się zakażenie i należy zgłosić się do lekarza;
- wścieklizna (wodowstręt); zarazki tej choroby mogą przenosić wszystkie zwierzęta stałocieplne, dlatego po ugryzieniu koniecznie trzeba zapytać właściciela, czy pupil był szczepiony; decyzję o podjęciu leczenia (szczepionka lub surowica) lekarz podejmuje na podstawie analizy przypadku - okoliczność ugryzienia, sytuacja epidemiologiczna oraz wielkość i umiejscowienie rany; dodatkową przesłanką leczenia jest 10-dniowa obserwacja zwierzęcia i stwierdzenie, czy jest chore; najgroźniejsze są rany w okolicy głowy i szyi;
- rana miażdżona; czasami ugryzienie przez dużego psa nie rozrywa skóry; jeśli po obu stronach urazu widoczne są ślady zębów, mogło dojść do uszkodzenia tkanek wewnątrz; gdy odczuwa się w okolicy ugryzienia drętwienie lub zasinienie, należy skontaktować się z lekarzem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena