Taniec i śpiew Greków od setek lat urzekał swoim pięknem i magią wszystkie okoliczne narody. Współczesna muzyka grecka cały czas bardzo silnie nawiązuje do tradycji dawnej muzyki greckiej.Pieśni i piosenki greckie fascynują cudzoziemców niepowtarzalnym nastrojem, brzmieniem, sposobem w jaki potrafią zawładnąć emocjami słuchacza.

Data dodania: 2008-01-23

Wyświetleń: 15230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taniec i śpiew Greków od setek lat urzekał swoim pięknem i magią wszystkie okoliczne narody. Początki historii muzyki greckiej sięgają czasów starożytnych. Pieśń ludowa (dimotiko), która powstała na samym początku tej historii nie ma ani twórcy ani daty powstania. W swoim wyrazie pieśni greckie nawiązywały do mitu i antycznego dramatu. Zespoły greckie opowiadały o wydarzeniach z dawnej przeszłości, opiewały bohaterskie czyny mitycznych herosów. Muzycy greccy w czasach niewoli pokrzepiali swoją muzyką cały naród, krzewili idee wolności, pomagali przetrwać mowie greckiej, rozwijali poczucie tożsamości narodowej i historycznej.

Muzyka grecka towarzyszyła również pracy i świętom ludowym. To jest charakterystyczne dla kultury Grecji to jest różnorodność motywów muzycznych i tanecznych. Każdy zakątek Grecji pielęgnuje swoją własną muzyczną spuściznę po przodkach. Utwory z poszczególnych regionów różnią się miedzy sobą melodyką, tempem, rytmem. Wykonywane są na charakterystycznych instrumentach i śpiewane w miejscowych dialektach.

Współczesna muzyka grecka cały czas bardzo silnie nawiązuje do tradycji dawnej muzyki greckiej. Prawie każdy grecki zespół oprócz muzyki ściśle nowoczesnej, nawiązującej do pop-rocka, wykorzystującej współczesne instrumentarium, odpowiadającej gustom muzycznym młodszych pokoleń śpiewa również piosenki bardzo silnie związane z grecką muzyką ludową i dawną grecką tradycją muzyczną.

Pieśni i piosenki greckie fascynują cudzoziemców niepowtarzalnym nastrojem, brzmieniem, sposobem w jaki potrafią zawładnąć emocjami słuchacza. Żywiołowość greckiej muzyki i greckiego tańca sprawiły, że greckie zespoły muzyczne od lat cieszą się rosnącą popularnością w całej Polsce. Greckie agencje artystyczne i muzyczne zespoły piosenki greckiej tworzą niezwykle różnorodne i wielobarwne programy artystyczne przedstawiające muzykę grecką od dawnej pieśni ludowej do współczesnych przebojów estradowych i dyskotekowych.

Jednym z bardziej znanych greckich zespołów muzycznych jest grecka grupa muzyczna Zorba, który występuje z powodzeniem zarówno w salach kameralnych jak również na dużych imprezach masowych. Zespół grecki Zorba bierze udział równiez w koncertach okolicznościowych, koncertuje na balach, bankietach, konferencjach, imprezach integracyjnych organizowanych przez firmy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena