Aromaterapia, podobnie jak inne dziedziny medycyny naturalnej jest próbą zahamowania tego procesu. Zastosowanie olejków eterycznych we współczesnym świecie, ma przywrócić taką równowagę sił wewnętrznych, jaką naszym dziadkom dawało współżycie z przyrodą.

Data dodania: 2012-07-05

Wyświetleń: 1370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W typowej aromaterapii olejki eteryczne przedostają się do organizmu człowieka dwiema drogami:

- Wchłaniają się poprzez skórę ( np. podczas masażu, kąpieli oraz kompresów)

- Poprzez wdychania ich płucami (np. inhalacje w saunie, wąchanie oraz wdychanie)

Podczas wąchania olejków eterycznych dochodzi przy zastosowaniu wszelakich metod aromaterapii. Olejek najpierw oddziałują na zmysł węchu. System węchu jest niesamowicie wrażliwy i najszybciej przekazuje do mózgu otrzymane informacje. W związku z powyższym reakcje na zapach olejków eterycznych przejawiają się najczęściej w sferze psychicznej i są mocne oraz szybkie. Przez to też są tak dobre efekty uzyskiwane przy wpływaniu na stan psychiczny człowieka podczas stosowania olejków eterycznych w kominkach aromaterapetycznych.

Za pomocą masażu również wprowadza się olejki eteryczne do organizmu poprzez skórę. Wchłanianie podczas kąpieli lub też kompresu przebiega trochę wolniej niż podczas wąchania. Olejki eteryczne wchłaniają się bardzo dobrze podczas masażu. Z analizy struktury warstw skóry wynika, że olejki w ciągu kilku lub kilkunastu minut przedostają się do krwiobiegu, podobnie jak podczas wdychania.

Różnego rodzaju metody aromaterapuetyczne bardzo szybko wprowadzają je do układu krążenia, który rozprzestrzenia uzdrawiające cząsteczki po całym organizmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ istotną cechą aromaterapii i zastosowanych olejków eterycznych jest różnorodność i wszechstronność ich oddziaływania. W naturze chyba nie ma olejku eterycznego, który wpływałby tylko na jedną dolegliwość lub na jeden typ schorzenia. Znany chyba wszystkim olejek z lawendy wąskolistnej jest jednym z najlepszych antyseptyków, ale również łagodzi stany depresji i zmęczenia. Poprawia również nastrój, a także przeciwdziała bólom migrenowym i głowy. Podobnie jest z olejkiem tymiankowym – podnosi ciśnienie krwi, ale także uspokaja, pomaga na kaszel i astmę.

Bardzo szerokie i różnorodne oddziaływanie olejków eterycznych na organizm ludzki wynika nie tylko ze skomplikowanego składu tych olejków, ale również ze skomplikowanej budowy organizmu człowieka. Tak jak nie można sprecyzować, jaką funkcję pełni w olejku dany składnik, tak nie można wyodrębnić pojedynczego schorzenia ze stanu ogólnego, psychicznego czy też fizycznego człowieka. Tak więc aromaterapia traktuje każdego człowieka jako integralną całość. Najważniejszym elementem terapii olejkami eterycznymi jest odnalezienie przyczyny schorzenia na jaką się skarżymy i powiązanie tej dolegliwości ze stanem ogólnym. Mamy tutaj na myśli typowe przykłady z życia wzięte np.: że ból głowy może być wywołany niestrawnością, a dolegliwość układu trawiennego ze stresem czy też innymi emocjami.

Licencja: Creative Commons