Obietnice składane w Nowym Roku bardzo często związane są z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów.

Data dodania: 2008-01-08

Wyświetleń: 3709

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postanowienia noworoczne: po pierwsze - schudnąć...

Nowy Rok za pasem. To szczególny czas, który przeznaczamy na podsumowania, rozliczenia starego roku i przede wszystkim postanowienia na nowy, nadchodzący. Ta przełomowa data – 1 stycznia - sprawia, że chcemy wiele zmienić w życiu na lepsze. Obietnice składane w Nowym Roku bardzo często związane są z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów.
Wiele osób marzy, by w tym roku wreszcie schudnąć. Pełni zapału przeglądają zatem kolorowe magazyny, internetowe portale i fora dyskusyjne w poszukiwaniu nowej „diety cud”. Większość szuka uniwersalnego, łatwego i oczywiście szybkiego sposobu na odchudzanie, wypróbowując chociażby rożnego rodzaju środki farmakologiczne oraz suplementy wspomagające odchudzanie. Do tego wszystkiego dochodzi brak konsekwencji i „słomiany zapał”. Nie trudno zgadnąć, że taki sposób postępowania gwarantuje głównie efekt jo-jo i sprawia, że błędne koło corocznego odchudzania zamyka się.
Aby raz na zawsze pozbyć się przeszkadzających nam kilogramów powinniśmy nastawić się na stałą zmianę nawyków żywieniowych, a nie kolejną „dietę cud”, czy „cudowną” pigułkę odchudzającą.
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zdrowe odchudzanie to długotrwały proces. Każdy chce zrzucić zbędne kilogramy jak najszybciej, ale w końcu na nadwagę pracowało się często wiele lat, droga powrotna jest taka sama! Najbezpieczniejsze dla organizmu jest chudnięcie w granicach 0,5-1 kilograma tygodniowo. Takie tempo możemy osiągnąć za pomocą zdrowej diety, a co najważniejsze bez głodowania.
Najlepiej zacząć od niewielkich zmian. Przede wszystkim należy jadać regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie (3 główne i dwie przekąski), co 2-3 godziny, a kolację 3-4 godziny przed snem. Jasny chleb trzeba zamienić na pełnoziarnisty, produkty mleczne pełnotłuste na odtłuszczone, warto unikać także tłustych mięs, słodyczy i kalorycznych przegryzek. Podstawą zdrowej diety odchudzającej powinny być zbożowe produkty razowe, owoce, warzywa, drób i ryby.
Istotne jest także samo przygotowanie posiłków. Dobrze by było w związku z tym zrezygnować ze smażenia i pieczenia z dodatkiem tłuszczu, na rzecz gotowania tradycyjnego i na parze.
Na początek należy nieznacznie, stopniowo zmniejszyć porcje. Zbyt drastyczne ograniczenie kalorii spowoduje obniżenie tempa metabolizmu. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej! Spadek masy ciała powinien być wywołany spalaniem tkanki tłuszczowej, a znacznie łatwiej osiągnąć to uprawiając regularnie dowolny rodzaj sportu. Dzięki połączeniu ruchu i racjonalnej diety jesteśmy w stanie uzyskać ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że spalamy więcej kalorii niż dostarczamy z pożywieniem.
Odchudzanie należy zaplanować sobie rozłożone w czasie, najlepiej posuwać się na przód „małymi kroczkami” konsekwentnie wprowadzając zmiany w sposobie odżywiania.
Należy przy tym wszystkim pamiętać, że niestety nie ma „diety cud”, czy jakiegokolwiek uniwersalnego sposobu na schudnięcie. Dietę należy dopasować indywidualnie do potrzeb, możliwości, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, trybu życia i wielu innych czynników. Z tego względu jeśli nie radzisz sobie sam, to zamiast chwycić kolejną modną dietę od koleżanki z pracy lub z prasy kobiecej, lepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty ds. żywienia człowieka, dietetyka.
Życzę powodzenia i wytrwałości w postanowieniach noworocznych!


Licencja: Creative Commons
0 Ocena