Aby Twój sprzęt do jazdy oraz pracy z koniem mógł Ci służyć przez lata musisz o niego należycie dbać i poddawać go zabiegom konserwacyjnym oraz natłuszczającym (elementy skórzane). Elementy sprzętu takie jak czapraki, derki czy owijki możesz z powodzeniem wyprać w pralce. Jeżeli rzeczy te są bardzo ...

Data dodania: 2008-01-06

Wyświetleń: 3353

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby Twój sprzęt do jazdy oraz pracy z koniem mógł Ci służyć przez lata musisz o niego należycie dbać i poddawać go zabiegom konserwacyjnym oraz natłuszczającym (elementy skórzane). Elementy sprzętu takie jak czapraki, derki czy owijki możesz z powodzeniem wyprać w pralce. Jeżeli rzeczy te są bardzo brudne najpierw koniecznie namocz je w ciepłej wodzie z proszkiem (delikatnym) lub płynem do prania. Pozwoli to na odmoknięcie brudu co niewątpliwie ułatwi pranie. Należy pamiętać, żeby do prania stosować delikatnych środków chemicznych, najlepiej przeznaczonych dla niemowląt, gdyż takie nie powinny uczulać skóry konia. Przed przystąpieniem do czyszczenia siodła, ogłowia czy innego sprzętu wykonanego ze skóry należy go całkowicie rozłożyć. Od siodła odpina się popręg, strzemiona i puśliska, ogłowie natomiast trzeba całkowicie rozłożyć rozpinając wszystkie sprzączki. Najpierw należy oczyścić sprzęt z pierwszego brud, kurzu i potu konia. Do tego najlepiej nadaje się mydło glicerynowe. Nakłada się je na skórę zwilżoną i dobrze wyciśniętą gąbką. Po wyczyszczeniu sprzętu na mokro należy osuszyć je szmatką (najlepiej nadaje się do tego ircha) i pozostawić na jakiś czas do całkowitego wyschnięcia. Skóra powinna schnąć w temperaturze pokojowej. Mokrych elementów nie powinno wystawiać się na słonice czy kłaść na kaloryferze. W czasie, w którym sprzęt będzie sechł możesz wyczyścić i wypolerować strzemiona i wędzidło. Najpierw umyj je w ciepłej wodzie a następnie osusz szmatką. Do polerowania może posłużyć sucha ścierka bądź specjalna pasta do polerowania elementów metalowych kupiona w sklepie ze sprzętem jeździeckim. Tą samą pastą lub ścierką możesz także wypolerować wszystkie sprzączki znajdujące się przy ogłowiu czy siodle. Osuszony już sprzęt należy napastować w celu natłuszczenia i uelastycznienia. Można to robić specjalnym smarem lub olejem do skóry. W czasie smarowania możesz od razu składać uzdę oraz siodło. Później zostaw sprzęt do wysuszenia i wchłonięcia preparatów. Skórzanych elementów nie powinno się smarować olejem roślinnym gdyż powoduje to odbarwienie skóry, a co za tym idzie brudzenie ubrań czy czapraków, co jest bardzo trudne do oczyszczenia.

Podczas czyszczenia dokładnie masz okazję do dokładnego obejrzenia sprzętu. Jeśli zauważysz jakieś pęknięcia koniecznie wymień ten element rzędu. Zadbany i dobrze zakonserwowany sprzęt będzie służył ci z powodzeniem przez wiele lat, dlatego warto się przykładać do tych czynności oraz wykonywać je często i starannie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena