Psychologowie uważają, że powodem tego jest fakt, iż mężczyźni nie rozmawiają tak chętnie o swoich emocjonalnych stosunkach z żonami lub partnerkami jak kobiety. W rezultacie mają oni tendencję do ustawiania i segregowania życia uczuciowego podczas snu, dlatego też w ich snach często pojawiają się ich obiekty miłości sprzed lat. Jedna trzecia kobiet przyznaje się natomiast, że często śnią o swoim obecnym partnerze, rodzicach, dzieciach, przyjaciółkach i przyjaciółkach, szczególnie tych najbliższych. Przyczyną tego jest to, że reprezentantki płci pięknej są praktyczniejsze od mężczyzn i często artykułują swoje emocje. Niemniej jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że kobiety nie fantazjują, bowiem 20 procent z nich zdradziło, że często marzy o osobach, których nigdy w rzeczywistości nie spotkały osobiście.
Badania w postaci ankiety zostały przeprowadzone w grupie 2 tys. osób obojga płci. Wykazały one, że na marzenia senne mają wpływ takie czynniki jak stres czy napięcie codziennego życia. Jedna piąta Brytyjczyków mówi, że im więcej mają kłopotów (szczególnie natury finansowej), tym częściej pamiętają swoje sny. Oznacza to, że nawet w świecie astralnym trudno zapomnieć o swoich rutynowych obowiązkach i problemach.
Senne marzenia odgrywają ważną rolę w procesie uczenia się, dojrzewania i przetwarzaniu emocji. Dlatego nie ma co się dziwić, że przeżywamy senne koszmary, gdy jesteśmy zestresowani i borykamy się z życiowymi trudnościami nawet we śnie. Oznacza to, że mózg próbuje rozwiązać nasze problemy za nas – mówi Davinia MacKail, ekspertka od snów. Claire Haigh, rzeczniczka Premier Inn, dodaje: – Senne marzenia są składnikiem ludzkiego życia, nad którymi nie mamy kontroli. Nawet, jeśli kogoś regularnie nie spotykamy, wciąż może wchodzić nieproszony do naszego snu.