W dzisiejszym świecie nikt już nie pyta, czy papierosy szkodzą, ale w jakim stopniu. Do szeroko opisanych już dawniej negatywnych skutków używania papierosów doszedł nowy – w ustach palacza żyje znacznie więcej bakterii chorobotwórczych, niż w jamie ustnej osób niepalących.

Data dodania: 2012-06-05

Wyświetleń: 1939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

U każdej, nawet zdrowej osoby w jamie ustnej tworzy się stabilny ekosystem złożony z różnego rodzaju bakterii, w większości takich, które człowiekowi nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Bakterie są obecne nawet wtedy, gdy regularnie szczotkujemy zęby pastą i używamy nici dentystycznej. Ale u osób, które nałogowo palą papierosy, bakteryjny ekosystem jest dużo bardziej zróżnicowany i chaotyczny, a przy tym bardzo podatny na pojawienie się szkodliwych mikroorganizmów, których obecność nie jest już tak obojętna dla uzębienia i dziąseł. Efektem obecności tych bakterii jest większa podatność na choroby jamy ustnej, których osoby niepalące – jeśli tylko dbają o swoje zęby i dziąsła – zwykle unikają.

m

Badania nad obecnością chorobotwórczych bakterii przeprowadzał profesor Kumar z Ohio State University. Do badań wykorzystano próbki biofilmu od 15 osób niepalących i 15 palaczy papierosów. Biofilm, czyli warstwa bakteryjna jamy ustnej, został pobrany jeden, dwa, cztery i siedem dni po wykonaniu profesjonalnego czyszczenia jamy ustnej. Podczas badań okazało się, że nawet mimo czyszczenia w jamie ustnej osoby palącej „zwykłe” bakterie szybciej ginęły, a w ich miejsce pojawiały się bakterie chorobotwórcze. To jednak nie wszystko. U osób palących w jamie ustnej łatwiej powstają stany zapalne bez względu na rodzaj bakterii – choroby rozwijają się nawet pod wpływem normalnych mikroorganizmów, a nie tylko tych patologicznych. Najprawdopodobniej taki stan rzeczy wywołany jest tym, że w organizmie osoby palącej komunikacja między florą bakteryjną a ludzkim ciałem jest zaburzona. Nie jest więc żadną tajemnicą, że osoby palące papierosy powinny szczególnie mocno dbać o higienę swojej jamy ustnej, a przy leczeniu schorzeń jamy ustnej palaczy zalecane są bardziej agresywne metody terapii niż u osób niepalących.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena