Dane osobowe takie jak imię, nazwisko, adres, numery kart kredytowych, rachunków bankowych, czy informacje o stanie zdrowia lub zainteresowaniach powinny być chronione przez każdy podmiot posiadający takie informacje. Czy jednak myślimy o tym, że sami również możemy te dane ujawnić?

Data dodania: 2012-05-28

Wyświetleń: 2018

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszych czasach kradzież tożsamości może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Począwszy od nieprawdziwych informacji podawanych na portalach internetowych poprzez zakupy internetowe, na wyłudzeniu kredytu skończywszy. Nie zawsze mamy wpływ na to, jak dane osobowe zabezpieczają firmy tworzące bazy danych. Jednakże możemy znacząco zwiększyć ich bezpieczeństwo samemu przestrzegając kilku prostych zasad:

1. Aktualność oprogramowania. Każde zainstalowane na prywatnym komputerze oprogramowanie powinno być stale aktualizowane. Dotyczy to w szczególności systemu operacyjnego, przeglądarek internetowych, czy też programów antywirusowych. Każdy poważny producent oprogramowania monitoruje bezpieczeństwo swoich aplikacji i na bieżąco poprawia błędy lub luki mogące narazić klientów na przykre konsekwencje utraty lub kradzieży danych.

2. Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej. WI FI staje się coraz bardziej popularne. Jest to bardzo wygodna forma dostępu do Internetu. Należy jednak pamiętać, że do sieci może podłączyć się także osoba z zewnątrz. Dlatego dostęp powinien być zabezpieczony hasłem, najlepiej o wysokiej złożoności. Routery bezprzewodowe oferują także możliwość tzw. filtrowania adresów MAC, czyli łączą się wyłącznie ze zdefiniowanymi wcześniej urządzeniami. Konfiguracja zajmuje tylko chwilę, a dzięki filtrowi żaden inny komputer nie będzie mógł połączyć się z naszą siecią.

3. Różnorodność haseł. Wiele osób używa jednego lub dwóch haseł, które stosuje do wszystkich kont internetowych lub komputera. Oczywiście jest to wygodne. Należy jednak pamiętać, że osoba, która wejdzie w jego posiadanie otrzyma dostęp do wszystkich zabezpieczonych w ten sposób aplikacji.

4. Zapamiętywanie haseł. Przeglądarki internetowe, a także portale internetowe oferują możliwość zapamiętania hasła. To rozwiązanie pozwala na późniejsze wejście bez konieczności logowania. Jednakże dostęp taki będzie posiadała także każda osoba korzystająca z danego komputera.

5. Wylogowywanie z aplikacji. Przy korzystaniu z komputerów firmowych lub publicznych warto po sprawdzeniu poczty, czy też stanu konta wylogować się z aplikacji. Wiele osób po prostu zamyka przeglądarkę, nie zdając sobie sprawy z tego, iż można ją potem jeszcze raz otworzyć wraz z zalogowanym użytkownikiem.

6. Programy antywirusowe. Instalacja takiego programu, nawet darmowego powinna być podstawową czynnością zaraz po instalacji systemu operacyjnego.

Te proste zasady powodują, że ochrona danych osobowych ulega znaczącej poprawie. Pamiętajmy o tym, że najsłabszym ogniwem każdego systemu bezpieczeństwa zawsze jest człowiek. Poprzez własne niedopatrzenie możemy stać się obiektem ataku lub kradzieży tożsamości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena