Badania prowadzone przez Wilhelma Hofmanna i jego zespół na University of Chicago Booth School of Business pokazują, że silna wola słabnie wraz z upływem czasu.

Data dodania: 2012-05-22

Wyświetleń: 2201

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z badań wynika, że szansa na rezygnację z realizacji jakiegoś pragnienia będzie tym mniejsza, im częściej i w krótszym przedziale czasu udało się wcześniej oprzeć pokusom.

m

Z każdym dniem narzucona samokontrola będzie coraz słabsza, ale nasz organizm nie będzie wysyłał żadnych sygnałów ostrzegawczych. Ponadto osoby o słabszej woli będą mocniej odczuwać ten brak samokontroli i w ogóle postrzeganie świata stanie się dla nich bardziej intensywne. Te wnioski potwierdzają badania – im słabsza wola, tym bardziej smutny wydaje się właśnie obejrzany, poruszający film, a podczas zanurzania w zimnej wodzie odczuwanie bólu staje się dotkliwsze. Do tego osoby, którym brakuje silnej woli, będą odczuwać dużo większą pokusę by zrobić coś, przed czym miały się powstrzymać.

Najsilniejsze pragnienia, które zadeklarowały wszystkie przebadane osoby, dotyczyły snu i seksu, z kolei najwięcej silnej woli wymagało powstrzymanie się przed czynnościami związanymi z pracą zawodową oraz środkami masowego przekazu (oglądanie telewizji, surfowanie po Internecie). Zaskakujące w badaniach było to, że najsłabsze potrzeby dotyczyły nałogów: picia alkoholu i palenia papierosów. Najwięcej problemów wiązało się z zaspokojeniem potrzeby snu i odpoczynku – to wynik połączenia naturalnej skłonności do relaksu z natłokiem licznych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Potrzeba wypoczynku, tłumiona przez pracę i inne ważne rzeczy do zrobienia, wywoływała napięcia u badanych.

Nieco innym badaniem, choć też związanym z pojęciem silnej woli, był eksperyment przeprowadzony przez Nicole Mead i jej zespół z Catolica-Lisbon School of Business and Economics. Projekt badań zakładał wynalezienie skutecznego sposobu, dzięki któremu udałoby się zrezygnować z jedzenia niezdrowych pokarmów. Efektem badań było odkrycie, że pokusa sięgnięcia po niezdrowe jedzenie może być mniejsza, jeśli tylko przełoży się porę konsumpcji na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jedna grupa badanych miała tylko przekładać chwilę zjedzenia paczki chipsów, pozostałe grupy miały całkowicie zrezygnować z przekąski albo zjeść ją od razu – w pierwszej grupie ilość zjedzonych chipsów w ciągu tygodnia była najmniejsza.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena