Profesjonalność w swoim fachu to podstawa, aby wzbudzać zainteresowanie wśród przyszłych klientów. W branży muzycznej jest nieco inaczej. Nikt nie pyta o doświadczenie i kwalifikacje. Muzyk albo potrafi grać, albo nie. Jeśli nawet potrafi i to bardzo dobrze, nie oznacza to, że jest profesjonalistą. 

Data dodania: 2012-05-23

Wyświetleń: 1639

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwiedzając strony internetowe zespołów muzycznych na wesela, prawie zawsze możemy spotkać się ze stwierdzeniem „profesjonalna oprawa muzyczna wesel, studniówek…”. Takie zdanie stało się na tyle nadużywane, że w zasadzie kompletnie nie wpływa na czytelnika ani pozytywnie, ani też negatywnie. Pytanie w takim razie, po co tak się pisze i co powinniśmy przez to rozumieć?

            Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, spróbujmy wyjaśnić, kogo nazywamy profesjonalistą.  Źródła podają dwie wersje: pierwsza mówi, że jest to osoba, która zajmuje się zawodowo jakąś dziedziną; druga zakłada, że jest to ktoś, kto ma duże umiejętności w jakiejś dziedzinie i doskonale wykonuje swoją pracę. Zakładając, że pierwsza definicja jest dobra, dochodzimy do wniosku, że każdy może nazwać się profesjonalistą w jakiejś dziedzinie. A co w takim razie z tymi, którzy wykonują zleconą im prace w sposób naganny? Jeżeli nie potrafią wykonać zadania prawidłowo i mimo to pracują w zawodzie, kompletnie się na nim nie znając – NIE SĄ PROFESJONALNI. Definicja druga w tym przypadku jest o wiele bardziej trafna. Słowo "profesjonalny" powinno być zarezerwowane dla tych, którzy ciężko na nie pracowali i pracują.

            Wracając do stwierdzenia „profesjonalny zespół muzyczny na wesele” spróbujmy określić, kto może tak pisać w swojej ofercie, a kto nie powinien. Na pewno nie powinien robić tego skład dwuosobowy. Taka forma to duet, a nie zespół. Ponadto nagrania na stronach internetowych takich formacji potwierdzają tylko stwierdzenie, że mamy do czynienia z niekompetencją. Ze sceny witają gości: instrumentalista, grający najczęściej na keyboardzie i towarzysząca mu wokalistka. W głośnikach słychać bas, perkusję, gitarę i wiele innych instrumentów. Nikt oczywiście nie zabrania im w ten sposób zarabiać, ale dobrze by było, gdyby z szacunku do wykształconych muzyków zostawili słowo „profesjonalny” właśnie dla nich.  Powyższe zdanie pomogło odpowiedzieć na pytanie, kto może nazwać się fachowcem w swojej dziedzinie. Zawodowy muzyk to człowiek przede wszystkim wykształcony – w omawianym przypadku – muzycznie, posiadający zarówno umiejętności gry na instrumencie, jak i wiedzę do tego niezbędną. Jak w każdej regule są również wyjątki. Są ludzie, tak zwani „naturszczycy”  którzy grają lub śpiewają o wiele lepiej niż ci wykształceni muzycy. Nie daje to jednak uprawnień do określania się mianem profesjonalisty, ponieważ brakuje tu teorii, a to element równie ważny. Tak więc, profesjonalny zespół muzyczny to wykształceni muzycy grający na żywo z niebanalnym instrumentarium. Do tego dochodzi doświadczenie w branży, umiejętne poprowadzenie imprezy i oczywiście zadowolenie klienta.

            Podsumowując – strony internetowe to dobry sposób na pozyskanie klienta, ale problem pojawia się wtedy, kiedy musimy napisać coś o sobie. Pamiętajmy, że każde nieprawdziwe zdanie obróci się wcześniej czy później przeciwko nam, a wymagający Zleceniodawca wykorzysta to i praca, nie tak doskonała jak w ofercie, może okazać się charytatywna.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena