Nie wszyscy podatnicy muszą być czynnymi podatnikami VAT i rozliczać ten podatek. Ze zwolnienia mogą skorzystać firmy u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 tyś zł. Ale kiedy zwolnienie z VAT-u nam się opłaca?

Data dodania: 2012-05-14

Wyświetleń: 1581

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początek uściśle jednak ustawę, gdyż ustawodawca zniósł możliwość zwolnienia podmiotowego z VAT dla:

a. firm dokonujących dostaw

-wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali

-towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych

-nowych środków transportu

-terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę

b. świadczących usługi prawnicze, usługi doradcze i usługi jubilerskie

c. nieposiadający siedziby działalności na terytorium kraju.

Jeśli powyższe warunki nas nie dotyczą  możemy skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, ale odpowiedź czy będzie to dla nas korzystne nie jest taka prosta i zależy od kilku czynników.

W uproszczeniu można uznać, że zwolnienie z VAT jest korzystne, gdy nabywcami naszych usług lub towarów są podmioty nierozliczające VAT czyli osoby prywatne lub inni przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego VAT. Wynika to z faktu że podatnik zwolniony z VAT nie dolicza go do wartości towaru czy usługi i oferowana przez niego cena może być niższa niż u konkurencji. 

W przypadku kiedy naszymi kontrahentami są w większości czynni podatnicy VAT, dla nich istotna jest kwota netto, gdyż VAT doliczony do wartości usługi mogą sobie odliczyć. Warto to mieć na uwadzę, gdyż klienci będący płatnikami VAT chcą zawierać transakcje również z płatnikami tegoż podatku i gdy nie dostaną faktury VAT za zakup towaru lub usługi mogą przenieść się do naszej konkurencji, która wystawi im fakturę VAT.

Muszę również nadmienić iż podatnik rezygnujący z VAT, nie odliczy sobie tego podatku od dokonanych zakupów. Jest to bardzo niekorzystne dla podatników ponoszących duże wydatki na wykonywanie działalności gospodarczej np. wydatki inwestycyjne gdzie kwota VAT-u zawarta w fakturach jest znaczna i przewyższałaby kwotę podatku od sprzedaży towarów i usług.

Należy więc przemyśleć dogłębnie wybór opodatkowania naszych transakcji, gdyż będzie on miał wpływ na naliczanie podatku dochodowego, ponieważ nie rozliczając VAT-u wydatki w kwocie brutto możemy zarachować w koszty podatkowe, zmniejszając przy tym dochód do opodatkowania i zapłacimy mniejszy podatek. Jednak w większości przypadków jest to i tak mniej korzystne niż odzyskania nadwyżki VAT-u naliczonego nad należnym.

Podsumowując, dla większości firm działających na rynku rezygnacja z podatku VAT nie jest opłacalna, ale każdą firmę trzeba traktować odrębnie i gdy nie ma się pewności najlepiej skorzystać z usług dobrego doradcy podatkowego, który wyłoży nam wszystkie za i przeciw i ułatwi podjęcie decyzji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena