Zbudowanie dobrej instalacji antenowej zapewnia bardzo dobry odbiór programów telewizyjnych. W nowoczesnych instalacjach używa się multiswitchy.

Data dodania: 2007-12-21

Wyświetleń: 4334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest muliswitch?

Multiswitch jest to urządzenie umożliwiające podłączenie wielu tunerów satelitarnych do jednej (lub dwóch) anten satelitarnych. Jest to szczególnie praktyczne w instalacjach w blokach, apartamentowcach, hotelach i wszystkich tych miejscach, gdzie jest wielu odbiorców sygnału. Technologia multiswitchy umożliwia estetyczne wykonanie instalacji, wyklucza bowiem użycie kilku czy kilkunastu anten na dachu czy balkonach.


Modernizacja starych instalacji.

Zbiorcze instalacje wykonywane w latach siedemdziesiątych nie spełniają obecnie podstawowych parametrów jakości i niezawodności. W tamtym okresie na terenie Polski były emitowane zaledwie dwa programy telewizyjne w paśmie VHF. Obecnie w dużych miastach jest dostępnych kilka kanałów naziemnych. Z tego powodu wzrosło zapotrzebowanie na pasmo. Programy są nadawane w paśmie UHF,ale w tym zakresie stare instalacje posiadają bardzo duże tłumienie. Z tego powodu niemożliwa jest dobra praca na tych częstotliwościach.

Instalator powinien dokonać oględzin stanu sieci i w oparciu o pomiary tłumienności kabla zaproponować jedno z dwóch rozwiązań:
- bez wymiany kabli - zamontowanie przemienników i wzmacniaczy kanałowych
- wykonanie nowego okablowania i zamontowanie wzmacniaczy kanałowych
Wzmacniacz kanałowy pozwala, także w łatwy sposób zwiększyć ilość oferowanych kanałów przez zainstalowanie stacji czołowej (zbiorczy odbiór TV-SAT np. TVN w miejscach gdzie program jest niedostępny z nadajników naziemnych).

Wybór multiswitcha.

Wybór multiswitcha zależy od liczby użytkowników, satelitów, pasm, zastosowanych konwerterów. Polecane są następujące marki multiswitchy:
1. Terra
2. Signal
3. Hirschmann
4. Alcad
5. Viper

Więcej inforamcji oraz schematy instalacji na witrynie Dipola.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena