Jeśli ktoś ma niskie finansowe IQ jeśli chodzi o zabezpieczanie własnych pieniędzy, to zawsze będzie tracił zarobione przez siebie pieniądze kosztem instytucji oraz osób, które to IQ mają wyższe. 

Data dodania: 2012-03-25

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoba, która potrafi zatrzymać jak największą część zarobionych pieniędzy oraz płaci niższe podatki, posiada wymiernie wyższe finansowe IQ, niż ta, która tych pieniędzy traci więcej.
Instytucje oraz osoby, które w prawdziwym świecie czyhają na nasze pieniądze to:

- biurokracja

- banki

- sprzedawcy (brokerzy)

- partnerzy życiowi

- bliska i dalsza rodzina

- adwokaci

Biurokracja
Wszyscy płacimy coraz większe podatki, składki na opiekę zdrowotną, fundusze emerytalne, rentowe etc., a rząd z roku na rok obcina dotacje na opiekę medyczną, społeczną, emerytury - co sprawia, że państwo zapewnia nam coraz gorszą opiekę. Nie szanuje swoich obywateli, mimo że zabiera im coraz więcej ich ciężko wypracowanych pieniędzy! Dlatego płacenie coraz więcej w formie podatków wydaje się bezsensowne, dlatego właśnie musimy uczyć się zabezpieczać własne, ciężko zarobione pieniądze, które z taką łatwością są nam odbierane. Oczywiście płacenie podatków jest ważne, ponieważ są one kosztem życia w cywilizowanym społeczeństwie. Płacimy je dla szkół i nauczycieli, na ochronę przeciwpożarową oraz policyjną, systemy prawne, armię, drogi, lotniska, żywność oraz potrzeby rządu. Naszym zadaniem jest dać najmniej jak to możliwe - również legalnie i zgodnie z prawem.

Istnieją trzy różne rodzaje przychodu: 1) przychód z pensji, 2) przychód z portfela inwestycyjnego oraz 3) przychód pasywny. Poznanie różnic między nimi jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie własnych pieniędzy przed biurokratami. Pracując na przychód z pensji nie masz żadnej możliwości jego ochrony przed drapieżcami podatkowymi. Nawet najmniej zarabiający pracownicy płacą bardzo wysokie podatki. Praktycznie od stycznia do połowy maja pracują, aby pokryć własne podatki. Nie pozwól, aby rząd zarządzał Twoim finansowym zabezpieczeniem na przyszłość. Rząd robi to w sposób nieudolny i beznadziejny, a przy tym nie ma w tym żadnego interesu, żeby zabezpieczyć Twoją przyszłość, dba tylko o swoją sytuację. Dlaczego więc pracownicy rządowi i ich przyjaciele mają się bogacić dzięki Twoim pieniądzom?

Banki
Idea, zgodnie z którą powstały banki, to chronić pieniądze społeczeństwa przed bandytami. Czy jednak jesteś pewien, że powiedzenie "pewne jak w banku" jest prawdziwe? Co się stanie jeśli odkryjesz, że ludzie w nich pracujący, którym zaufałeś i powierzyłeś własne pieniądze, okażą się bandytami, którzy odessali więcej Twoich pieniędzy, niż powinni, robiąc to zgodnie z prawem? Obecnie funkcjonowanie banków polega na zabieraniu nam pieniędzy. Sami im to ułatwiamy, ponieważ nie posiadamy odpowiedniej, finansowej wiedzy, nie zdajemy sobie sprawy z tego ile naszych pieniędzy zabierają. Poza tym banki są największymi spośród finansowych drapieżców. Każdego dnia okradają bowiem oszczędzających z ich bogactwa, drukując coraz więcej fałszywych pieniędzy. Dla przykłady, przepisy umożliwiają bankowcom dostęp do Twoich pieniędzy (lokaty) i płacenie Ci bardzo niewielkich odsetek zysku. Natomiast Ty pożyczając z banku pieniądze, płacisz mu o wiele więcej odsetek. To jest powód, dla którego bankowcy się bogacą. Ponieważ nasza banki "bawią się" pieniędzmi (dodrukowują je i wpompowują w rynek) - rośnie stale inflacja, a także przepaść między bogatymi, a biednymi stale się powiększa. Obecnie - w dobie funkcjonowania nowych zasad rządzących pieniędzmi - musimy nauczyć się, jak pożyczać gotówkę, za którą będziemy nabywać i gromadzić aktywa, nie oszczędzając już pieniędzy. W nowym kapitalizmie, jaki dziś mamy, sukcesy finansowe odnoszą nie ci, którzy oszczędzają pieniądze na kontach bankowych, ale ci którzy umiejętnie biorą kredyty (tak zwany "dobry dług").

Sprzedawcy (brokerzy)
Istnieją dobrzy i źli brokerzy (sprzedawcy). W świecie finansów i pieniędzy mamy brokerów akcji, obligacji, nieruchomości, kredytów hipotecznych, ubezpieczeń, biznesów itd. Mówiąc wprost, dobrzy brokerzy bogacą Cię, źli brokerzy tłumaczą się przed Tobą i przepraszają. Jeśli chcesz znaleźć i utrzymać dobrych brokerów to:

- bierz udział w seminariach na temat inwestowania w akcje i nieruchomości; posiadanie większej wiedzy umożliwi Ci odróżnienie wyedukowanego w swym fachu brokera od zwykłego sprzedawcy

- szukaj brokerów, którzy jednocześnie są studentami, uczniami własnej profesji - uczą się i zdobywają doświadczenie- chciej wiedzieć w co inwestują i co sprzedają; przede wszystkim - dlaczego powinieneś inwestować w to czy tamto?

- szukaj partnerstwa i współpracy, a nie samej transakcji

Zanim powierzysz własne pieniądze brokerowi - wybierz go bardzo ostrożnie. Przynajmniej zapytaj go o to, czy możesz skontaktować się z jego aktualnymi klientami i z nimi porozmawiać. Pamiętaj, że dobrzy brokerzy mogą uczynić Cię bogatym, źli natomiast - biednym.

Biznesy
Wiele biznesów zrobi wszystko, aby wzbogacić się kosztem klienta. Na przykład wiele dużych domów handlowych posiada własne karty kredytowe - najgorsze karty kredytowe, jakie można posiadać. Zależy im na tym abyś posiadał i używał ich kart kredytowych, ponieważ wtedy otrzymują oni prowizję od banków. Jeśli chcesz się bogacić to musisz być "klientem" biznesów, które są stworzone po to, aby uczynić Cię bogatszym, na przykład takich, które sprzedają produkty edukacyjne oraz seminaria, takich, które zwiększają Twoją wiedzę na dany temat, dzięki czemu będziesz mógł robić więcej pieniędzy.

Partnerzy życiowi
Donald Trump radzi: "postaraj się o intercyzę małżeńską zanim kogoś poślubisz". Intercyza nie jest znakiem braku zaufania do siebie nawzajem, jak natomiast oznaką wyższego finansowego IQ związanego z zabezpieczeniem własnych pieniędzy. Utrata 50% własnego majątku (z powodu rozwodu) po kilku latach małżeństwa jest oznaką bardzo niskiego finansowego IQ w tym zakresie. Nigdy nie da się w 100% przewidzieć, czy związek dwojga ludzi będzie do końca ich życia udany i jakie będą jego koleje.

Bliższa i dalsza rodzina
Śmierć jest kolejnym momentem kiedy pojawiają się finansowi drapieżcy - lub bardziej trafnie - sępy. Wielu z nas słyszało o rodzinach, które poróżniła walka o spadek rodziców lub krewnych. Tak to już jest, że jeśli jesteś bogaty to brak finansowego IQ może być bardzo kosztowny dla Twoich bliskich. Ci, którzy posiadają wysokie finansowe IQ, mają spisane testamenty, ostatnią wolę, trust oraz inne, legalne, prawne dokumenty chroniące ich majątek oraz ostatnie życzenie - przed różnymi drapieżcami.

Adwokaci
Adwokaci to osoby, które używają systemu prawnego, aby w każdej nadarzającej się okazji dobrać się do czyichś pieniędzy. Jak uniknąć tego typu problemów?

- nie posiadaj niczego wartościowego zapisanego na siebie. Finansowo inteligentni i bystrzy ludzie nie zapisują na siebie swoich domów i majątków

- wykup natychmiast ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej; pamiętaj, że nie możesz wykupić ubezpieczenie w momencie, kiedy je potrzebujesz; musisz je wykupić, zanim będziesz go potrzebować- utrzymuj wartościowe aktywa w legalnych, dobrych podmiotach: spółki; istnieją również złe legalne podmioty np. indywidualna działalność gospodarcza na wpisie do ewidencji ZUS; jak na ironię większość małych firm (tzw. small business) działa w obrębie złych podmiotów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena