Termin coaching potrafi być mylnie rozumiany, opacznie interpretowany, nadużywany i niedoceniany - a może by tak to zmienić? Co to jest coaching, kim jest coach i jak PRAKTYCZNIE wygląda proces coachingowy, czyli coaching w praktyce.

Data dodania: 2012-03-08

Wyświetleń: 2225

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to takiego ten coaching?

Coaching jest jedną z wielu form rozwoju osobistego. Podstawowym założeniem coachingu jest proces, w wyniku którego klient osiąga zamierzony cel. Istnieje wiele definicji coachingu. Dlaczego brak jest tej jednej, jedynej? Ponieważ każda sesja coachingowa jest inna, nietypowa, jej charakter bardzo zależy od osoby coacha, klienta, ale i zagadnień poruszanych podczas sesji, jej miejsca w całym procesie. Tak wiele determinantów powoduje sytuację w której brak jest jednoznacznej, pełnej i uniwersalnej definicji coachingu. Poniżej proponujemy parę “popularniejszych” definicji. Każda z nich jest poprawna, ale nie każda musi do każdego z nas dotrzeć. Która przemawia do Ciebie? Możesz mieć swoją własną definicję, klienci też mają do niej prawo.

Coaching jest partnerstwem z klientem w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału.

Coaching jest narzędziem nastawionym na przyszłość, tworzenie oraz osiąganie celów ustalonych przez klienta.

Coaching jest podróżą w głąb siebie, podczas której zaczynamy akceptować własne wybory, odkrywamy ukryte talenty i mocne strony. Zamieniamy porażkę w doświadczenie, a przekonania w siłę do działania.

Coaching to sztuka ułatwiania działania, rozwoju i uczenia się drugiego człowieka.

Coaching to proces uczenia się o tym, jakie stosujemy w życiu strategie i jakie mamy przekonania, kryteria i potrzeby. Jest odkrywaniem naszych celów i wartości oraz sposobów, które pozwolą nam je osiągnąć, a także talentów i umiejętności, które w tym pomogą.

Coaching jest metodą pracy z ludźmi, podczas której odkrywają oni swój potencjał, uczą się go wykorzystywać, osiągają sukces w życiu zawodowym i spełnienie w życiu osobistym.

Coaching jest oparty na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu. Pomaga ludziom w stawaniu się tym, kim chcą i byciu najlepszym jak to możliwe.

Niezależnie od przyjętej definicji coachingu istotę stanowi praca własna klienta wykonana pomiędzy sesjami.

Kto to ten coach?

Coach to osoba, która posiada wiedzę i umiejętności do świadomego przeprowadzenia Cię przez proces coachingu, a tym samym przez proces zmian. Posiada cały wachlarz narzędzi, które pomogą Tobie w pracy nad realizacją założonych celów. Rozmowa z coachem wielokrotnie przypomina rozmowę z przyjacielem, z tą różnicą, że rozmowa w pełni skupia się na Tobie. Coach jest zobowiązany do bycia klientem coachingu, aby jego własne problemy nie rzutowały na Ciebie.

Coach zadaje pytania, stymuluje do myślenia, prowokuje do zmiany, zachowuje powierzone mu zagadnienia dla siebie, wierzy, że jesteś zdolny do realizacji swoich celów, wspiera Cię w tym. Coach nie powie Ci co powinieneś robić, co musisz robić.

“Coach to osoba, które powie Ci to, czego nie chcesz usłyszeć, pokaże Ci to, czego nie chcesz zobaczyć, abyś stał się tym, kim zawsze chciałeś być”

Jak to się dzieje, że działa?

Proces coachingowy rozpoczyna się od sesji kontraktowej. Na tym spotkaniu orientujemy się w sytuacji i Twoich potrzebach, ustalamy indywidualne zasady naszej współpracy przy zachowaniu podstawowych założeń (obowiązuje zasada poufności, główny ciężar pracy jest między sesjami (tzw. czas inkubacji), cel pracy ustalasz Ty, coach nie dyktuje rozwiązań – cały potencjał do zrealizowania celu tkwi w Tobie – wspólnie go odkrywamy).

- Proces coachingowy trwa zwykle od 6 – 10 sesji/spotkań (jego długość uzależniona jest od poruszanych zagadnień).

- Spotkania są prowadzone indywidualnie, w ustalonym wspólnie miejscu i czasie.

- Każde spotkanie trwa około 1 – 2 godziny zegarowe.

- Coach zadaje Ci wiele pytań, dzięki którym odkryjesz co jest dla Ciebie ważne, co Ci przeszkadza, co daje Ci poczucie spełnienia i jak to osiągnąć.

- Po każdej sesji podejmiesz działania, które krok po kroku doprowadzą Cię do osiągnięcia celów spójnych z Twoimi wartościami, czując tym samym pełną odpowiedzialność za Twoje życie.

- Coach da Ci wsparcie, motywację i feedback.

Coach jest jedynie osobą, która pomaga odkryć właściwą drogę do celu używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, jak również innych osób, z których klient może skorzystać. Coach może i powinien zaproponować klientowi zwrócenie się do innego specjalisty jeśli zajdzie taka potrzeba i jeśli uzna, iż zbliży to klienta do osiągnięcia celu. Oczywiście może to być trener, aby nabyć konkretne umiejętności, doradca, aby uzyskać konkretną poradę w jakiejś dziedzinie, konsultant, aby skonsultować się w jakiejś dziedzinie, mentor, który poprowadzi i będzie wsparciem, albo też inny specjalista. Proces coachingowy to nie terapia albo leczenie.

To nie boli a może wiele poprawić, pozmieniać, pomóc w życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena