Dobra praca magisterska powinna skupiać się wokół trzech podstawowych zagadnień, czyli kwestii:
- językowych,
- kompozycyjnych,
- estetycznych.
Kwestie językowe skupiają się wokół stylu pisarskiego, który nie może być przeładowany słownictwem trudnym. Używanie skomplikowanego języka utrudni tylko odbiór pracy. Po co utrudniać coś, co i tak może być trudne.
Dobra praca magisterska powinna się charakteryzować przejrzystością, co nie jest trudno osiągnąć nawet przy poruszaniu się w skomplikowanych zagadnieniach. Drugą ważną kwestią, która też ma wpływ na ocenę pracy jest jej poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, gramatyczna i logiczna. Błędy językowe mogą obniżyć wartość pracy. Aby nie narażać się na krytykę komisji egzaminacyjnej, warto skorzystać z usług profesjonalisty. Korekta tekstów da pewność, że praca zostanie napisana zgodnie z zasadami i normami obowiązującymi w języku polskim.
Kolejnym zagadnieniem, nad którym warto się pochylić, jest kompozycja. Aby praca nie sprawiała wrażenia chaotycznej, można skorzystać z punktów, podpunktów. Rysunki, schematy, wykresy dadzą pracy przejrzystość i jasną konstrukcję.
Ostatnia kwestia dotyczy estetyki pracy. Każda uczelnia wymaga użycia w pracy określonych parametrów, czyli:
- odpowiedniej wielkości czcionki i odpowiedniego jej rodzaju w tytułach, w podtytułach,
- odpowiedniej wielkości czcionki tekstu głównego,
- określonego wyglądu strony tytułowej,
- porządkowania bibliografii i przypisów.
Trzy wymienione zagadnienia powinny znaleźć się w każdej pracy magisterskiej. Tylko taka praca będzie miała szansę na najwyższą ocenę. Dobrze napisana stanie się naszą autoreklamą, więc warto w nią zainwestować i poświęcić jej więcej czasu. Wszak pracę magisterską pisze się najczęściej tylko raz w życiu.