Odzyskanie podatku zapłaconego w Niemczech jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Oto 6 kroków do sukcesu w tej dziedzinie.

Data dodania: 2012-02-23

Wyświetleń: 2416

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polaków pracujących w Niemczech jest nawet kilkaset tysięcy. A na każdego zatrudnionego przypada, średnio, 900 euro zwrotu za trzy miesiące pracy. Żeby te pieniądze odzyskać, trzeba wiedzieć jak. Najlepiej zacząć od podstaw.

 Krok 1. Sprawdź, czy zwrot Ci przysługuje

 Warto zacząć od spraw podstawowych – sprawdzić, czy zwrot podatku z Niemiec rzeczywiście Ci przysługuje. Możesz na niego liczyć wtedy, gdy legalnie pracowałeś w Niemczech. A więc: na podstawie umowy o pracę lub samozatrudnienia. Kto pracował na czarno, ten nie ma po co starać się o zwrot pieniędzy.

 Jeśli uznasz, że rzeczywiście masz prawo do zwrotu podatku, możesz przejść do kolejnych etapów procesu odzyskiwania pieniędzy.

 Krok 2. Zgromadź wszystkie niezbędne dokumenty

 Tym, czym powinieneś zająć się w następnej kolejności jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. W przypadku Niemiec chodzi przede wszystkim o zaświadczenie podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung) oraz kartę podatkową (Lohnsteuerkarte).

 Pierwszy dokument zaświadcza zarobki uzyskane u jednego pracodawcy w danym roku podatkowym, drugi – wszystkie dochody. Warto o tym pamiętać, ponieważ może się zdarzyć, że urząd zażąda zaświadczeń dla każdego pracodawcy osobno. Trzeba je więc przygotować.

 Ale uwaga: karta podatkowa to coraz częściej przeszłość. Elektroniczny system przekazywania danych o zarobkach sprawia, że tego dokumentu w ogóle nie ma. I nie jest potrzebny. Jeśli okaże się, że brakuje Ci któregoś z dokumentów, możesz posłużyć się odcinkami wypłat (Abrechnung der Brutto-Netto-Bezuge).

 Krok 3. Zadbaj o dowody uprawnień do ulg

 Tak jak wiele innych krajów, także Niemcy mają sporo ulg podatkowych, z których można skorzystać. Ale uwaga: będą Ci przysługiwały tylko wtedy, gdy będziesz pracował w Niemczech więcej niż 183 dni.

 Na jakie ulgi można liczyć? Na przykład ulgę rodzinną. W tym przypadku konieczne będą kopie zameldowania pobytu w Niemczech, a także zaświadczenie o stanie rodzinnym. W przypadku zasiłku rodzinnego przyda się także wszystko, co się z nim wiąże.

 Krok 4. Dopilnuj, żeby wszystkie dane się zgadzały

 Polskie nazwiska mogą być dla Niemców trudnym orzechem do zgryzienia. Podobnie, jak adresy. I nie trzeba być Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem z Chrząszczgrzegoszyc, żeby mieć z tego powodu problemy. Dlatego sprawdź uważnie wszystkie dane, jakie zapisano na dokumentach. W trakcie procedury odzyskiwania pieniędzy muszą się ze sobą zgadzać.

 Pamiętaj o tym, że zmiana nazwiska także powinna zostać odnotowana. Jeżeli chodzi o zwrot podatku z Niemiec, liczy się to, co widnieje na karcie podatkowej lub zaświadczeniu podatkowym.

 Oprócz swoich danych sprawdź także dane pracodawcy. Także w tym przypadku nie powinno być miejsca na błędy.

 Krok 5. Wypełnij papiery

 Kiedy zgromadzisz wszystkie dokumenty, przyjdzie czas na wnioski. Podstawowym jest w tym przypadku „Zaświadczenie dla krajów UE/EOG zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego”. Można je znaleźć na stronach www niemieckich urzędów skarbowych.

 Krok 6. Pamiętaj o odpowiednim czasie

 Zwrot podatku z Niemiec to procedura, która zajmuje trochę czasu. Ile dokładnie? Od trzech do sześciu miesięcy, średnio. Wiele zależy od tego, jakie dokumenty zostały zebrane i jaka jest wysokość zwrotu. To jednak nie wszystko.

 Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku Niemiec o zwrot podatku można ubiegać się przez cztery lata. Później pieniądze przepadają.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena