Wszyscy wiemy czym jest pióro wieczne. Ale czy ktoś z was zastanawiał się nad historią pióra w Polsce ? W tym artykule postaram się opisać pierwszą Polską firmę produkującą pióra wieczne.

Data dodania: 2012-02-24

Wyświetleń: 1192

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce historia pióra zaczęła się od firmy Kawuska. Została założona w Warszawie w 1895r. przez Konrada Wasilewskiego. Nazwa firmy pochodzi od pierwszej litery imienia i nazwiska założyciela i skrótu spółka.

W pierwszej kolejności firma zamowała się sprzedażą artykułów biurowych. Ich wysoka jakość oraz chłonny rynek pozwoliły w ciągu paru lat znacznie podnieść zatrudnienie i kapitał firmy.


Osiągnięcie takiego poziomu pozwoliło nie tylko na zaspokojenie krajowego rynku ale również na ekspansję, głównie na wschód. Społeczeństwo rosyjskie piszące piórami było na tyle bogate, że mogłoby kupować pióra zachodnie, jednak wysoka jakość piór Kawuski zagwarantowała sobie dużą sprzedaż na terenie Rosji. Pióra tej firmy były sprzedawane na terenie całej Rosji, co świadczyło o ich prestiżu.

Wszystkie pióra posiadały 25 lat gwarancji.  Dzięki wciąż rosnącym wpływom firma mogła sobie pozwolić na zakup maszyn, dzięki którym produkcja stalówek stała się jeszcze bardziej dokładna. Jednak ostateczne wykończenie stalówki należało do wykwalifikowanych rzemieślników.
Na ulicy Elektoralnej 5 powstało biuro sprzedaży oraz punkt sprzedaży detalicznej
na miarę współczesnych boutików, natomiast fabryka powróciła na
ul. Płocką 29. Firma działała do wybuchu II Wojny Światowej.

Gdyby nie wojna i jej konsekwencje, to kto wie - może mielibyśmy własne pióra na miarę Pelikana.

Licencja: Creative Commons