Na całym świecie od bardzo wielu lat hobby jakim są pióra wieczne cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety w Polsce zajęcie to jest raczej słabo rozwinięte.

Data dodania: 2011-12-09

Wyświetleń: 1637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia Pióra:  Ciężko jednoznacznie stwierdzić dokładną datę powstania pierwszego pióra. Wiadomo natomiast, że powstało ono znacznie wcześniej niż ołówek. W 1922 roku napotkano w grobowcu Tutenchamona na pierwsze narzędzie pisarskie. Przypominało ono obecne pióra wieczne. Wykonane było z trzcinowej, jednostronnie zaostrzonej rurki w miedzianej oprawce z atramentem. Wykopaliska w Pamirze a konkretniej w dolinie rzeki Bazar-darii owocowały odkryciem podobnych instrumentów piśmiennych. Olbrzymim powodzeniem cieszyły się do końca XVIII wieku pióra gęsie, które miały jedną zasadniczą wadę - końcówka musiała być często ścinana, by utrzymać kształt umożliwiający pisanie. Projekty pierwszych instrumentów piśmiennych z zapasem atramentu pojawiły się w roku 1508 w pracach samego Leonarda da Vinci. Rok 1707 okazał się owocny dla piór wiecznych. Nicolas Bion - inżynier Ludwika XIV wynalazł wieczne pióro pozwalające jego użytkownikowi pisać nieprzerwanie dłuższy czas. Lata 1808-1809 powstają metalowe pióra wieczne, lecz nie cieszą się one zbytnią popularnością ze względu na swą wysoką cenę. Samuel Harrison również przyczynił się do rozwoju piór wiecznych na świecie. W roku 1822 zaczął produkować je maszynowo. W 1884r. L.E. Waterman opracował system, który zapobiegał robieniu kleksów dzięki regulacji dopływu atramentu. Wynalezienie nowych materiałów w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju piór wiecznych. Były to m.in. ebonit i celuloid.

Istnieje bardzo wielu producentów piór wiecznych.  Niestety z reguły nie jest to tanie hobby. Ceny piór wiecznych wahają się od paru złotych do parunastu TYSIĘCY złotych. Istnieją także pojedyncze egzemplarze, których ceny dochodzą do kilkuset tysięcy.

Pióra wieczne tworzone są po dziś dzień z najróżniejszych drogocennych materiałów i mają niezliczoną ilość fanów i kolekcjonerów na całym świecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena