W ostatnich miesiącach ceny złota na rynkach światowych nieco spadały, przerywając tym samym szybkie wzrosty kursu. Czy to już koniec wzrostów czy może warto wykorzystać nieco niższe ceny na dokupienie złota?

Data dodania: 2012-02-16

Wyświetleń: 1884

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początek popatrzmy na wykres złota i lata ubiegłe. Złoto zaczęło rosnąć około roku 2003 (kurs wynosił wtedy około 330$ za uncję). Kurs kontynuował wzrosty, ale dopiero rok 2008 i kryzys na rynkach światowych sprawił, że jego ceny eksplodowały. Inwestorzy uciekali od ryzykownych aktywów jak akcje czy fundusze inwestycyjne.

Okazało się, że nawet dolar czy euro nie są tak idealnymi walutami  i przez ostatnie kilka lat doświadczyły one dużych wahań. Przy takim rozwoju wydarzeń wielu inwestorów po prostu wybrało złoto, które ma wartość samą w sobie. Nie przez przypadek złoto było środkiem płatniczym już tysiące lat temu.

Ostatnie wydarzenia z 2008 roku i lat późniejszych odsłoniły wiele zagrożeń dla współczesnej światowej gospodarki. Gigantyczne zadłużenie Stanów Zjednoczonych, czy Japonii było tylko początkiem złych wiadomości. Okazało się, że kraje południowej Europy są również bardzo zadłużone, a nawet niewypłacalne (w przypadku Grecji jej dług został obcięty o ponad połowę). Dodajmy do tego szalejące bezrobocie, szczególnie wśród młodych ludzi oraz drastyczny wzrost cen paliw i żywności. Wszystkie te złe informacje były zachętą do inwestowania w bezpieczniejsze aktywa, a w dzisiejszych czasach, gdy mówimy o bezpiecznych aktywach, to mamy najczęściej na myśli złoto.

Ostatnio jednak można zauważyć poprawę nastrojów na giełdach. Od czasu do czasu nadal pojawiają się złe informacje, głównie z Eurolandu, ale giełdy jakby je ignorowały. Na przykład po obcięciu ratingów 9 krajom Europy giełdy zaczęły rosnąć, jakby ta wiadomość nie dotarła do inwestorów.

Czy w takim razie należy zapomnieć o złocie i mocniej wejść w rynek akcji? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia inwestora, ale zwróciłbym uwagę na kilka rzeczy. Nadal najważniejsze problemy nie zostały rozwiązane, więc istnieje ryzyko, że za kilka miesięcy, rok lub później rynki zaskoczy jakaś katastrofalna informacja. Trzeba pamiętać o tym ryzyku i kalkulować je podczas swoich inwestycji. Rozsądnie wydaje się podzielić swój kapitał inwestycyjny i część pieniędzy przeznaczyć na zakup złota. Możemy sobie ustalić z góry, że np. za 30% pieniędzy kupujemy złoto, a za resztę inwestujemy w rynki akcji. Oczywiście te proporcje mogą być inne.

W ostatnich dwóch latach można było zarobić pieniądze na akcjach, ale czy takie tendencje się utrzymają? Gdy rynki ogarnie panika, będzie za późno na kupowanie złota. Takie 20-30% kapitału w złocie jest naszym zabezpieczeniem na niepewne czasy. Może się zdarzyć, że w najbliższym czasie ceny złota spadną. Osobiście traktuję jednak inwestycje w złoto jako zabezpieczenie i kupuję je z myślą o latach a nie najbliższych miesiącach, by szybko je sprzedać. Można to porównać do kupna nieruchomości jako inwestycji. Kupuję mieszkanie na lata i nie przejmuję się chwilowymi wahaniami wycen.

W internecie można znaleźć skarjne opinie. Niektórzy uważają, że jest to bańka spekulacyjna i kurs złota spadnie, inni twierdzą, że złoto będzie rosło. Moim zdaniem złoto to cały czas dobra dywersyfikacja naszych inwestycji. Nie zainwestowałbym w nie całość kapitału, bo jego kurs w przyszłości może być różny. Podobnie jednak jest z akcjami, dlatego wymieszanie złota i akcji wydaje się być dobrym rozwiązaniem na dzisiejsze, niepewne czasy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena