Pompy ciepła to urządzenia, które ma coraz więcej zwolenników. Urządzenie to, wymusza przepływ ciepła wbrew prawom fizyki, dzięki temu możemy do domu dostarczyć ciepło. Zobaczmy w jaki sposób, możemy dokonać instalacji pompy ciepła.

Data dodania: 2012-02-09

Wyświetleń: 1398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pompy ciepła, w chwili obecnej, możemy instalować aż na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich, to oczywiście zakup pompy ciepła wraz z jej montażem. Dzięki temu nie musimy martwić się skomplikowaną operacją instalacji.

Drugim sposobem, jest możliwość wykonania kompleksowej instalacji samodzielnie, po czym cały proces przyłączy, wykona za nas profesjonalista.

Ostatnim sposobem, jest samodzielne zainstalowanie i uruchomienie całej instalacji, bez pomocy z zewnątrz, bez pracy specjalistów. Nad tym rozwiązaniem warto się pochylić na dłużej i prześledzić, co należy zrobić, aby bez problemów uruchomić w swoim domu pompę ciepła.

Na początku, zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniej pompy ciepła, powinniśmy dokładnie wyliczyć, jakiego rodzaju moc grzewcza będzie nam niezbędna do ogrzania własnych czterech ścian. Jako iż sami nie będziemy w stanie dokonać dokładnych obliczeń, należy zdecydować się na pomoc u specjalisty, czyli w salonie, prowadzącym sprzedaż profesjonalnych pomp. Oczywiście, w tym wypadku interesuje nas tylko kwestia mocy pompy ciepła, jaka będzie adekwatna do naszych potrzeb.

Następnie powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj źródeł ciepła. Pompy ciepła posiadają dwa rodzaje owych źródeł: poziome i pionowe. Producenci, a także wielu sprzedawców poleca tylko i wyłącznie kolektory pionowe. Jednakże kolektory tego typu, mogą kosztować nawet 30 tysięcy złotych, przez co w wieloletniej perspektywie czasu, środki poniesione na zakup kolektora, nie zwrócą nam się, w postaci niższych rachunków na ogrzewanie. Jeżeli zatem nie chcemy wydawać wiele, kupujmy kolektory poziome. Dodatkowym czynnikiem, który przemawia za kupnem kolektorów poziomych, jest ich funkcja gromadzenia większej ilości ciepła. Niestety, ale pionowe źródła ciepła nie mogą być zbyt duże, przez co na pewno nie zgromadzą one zbyt wiele energii cieplnej.

Nim jednak dokonamy zakupu odpowiedniego kolektora, dobierzmy prawidłowe rozmiary, a także kształty. Z uwagi na to, iż owe źródła ciepła, mają znajdować się w ziemi, na terenie naszej działki, to nie możemy sobie pozwolić na dowolność. Mając małą działkę, najlepiej będzie, jeżeli zainteresują nas, kolektory w kształtach spirali. Kolektory tego rodzaju na pewno będą doskonale nam pasowały, przygotowanie dziury w ziemi, na ich instalację, nie będzie jakość specjalnie trudne.

Kolejny element, w sytuacji kiedy sami montujemy pompę ciepła, to zakup rur. Wszak oczywistym jest, iż ciepło w jakiś sposób, musi dotrzeć do naszych czterech ścian. Na rynku dostępne są specjalistyczne rury, dedykowane do pomp ciepła, dlatego z zakupem nie będzie problemu. Należy jednak wiedzieć, iż z uwagi na ich średnicę, powinniśmy zakupić i zamontować kilka rur. Wynika to z zapotrzebowania na ciepło.

Ostatnim punktem, którym zamknie niejako naszą pracę, związaną z montażem pompy ciepła, będzie zakup studzienki zbiorczej. Studzienka zbiorcza, to element, w którym zamontujemy rozdzielacz, a tym samym energia cieplna, będzie dzielona pomiędzy poszczególne sekcje domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena