Po cudownym i wzruszającym momencie oświadczyn, zawsze nadchodzi ten moment, w którym szczęśliwi młodzi, muszą ostro zabrać się za planowanie ślubu i uroczystości weselnej.

Data dodania: 2012-01-25

Wyświetleń: 1017

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Niestety najczęściej wiąże się to z ogromem spraw do załatwienia i nieodłącznie powiązanym z tym stresem.

Wynajęcie sali, wybranie zespołu, fotografa, menu, sukni ślubnej i garnituru, lista gości, zaproszenia. Każda z tych rzeczy wymaga gruntownego przemyślenia i załatwienia kilkunastu spraw. Bo jeżeli sala, to czy pomieści wszystkich gości, czy odpowiada nam jej wystrój, czy będzie wolny termin. Jeżeli zespół, to czy grający muzykę na żywo, czy z dodatkowymi instrumentami, jaki repertuar. Rodzi się milion pytań, a każda z decyzji musi być dobrze przemyślana. Każdemu zależy bowiem na tym, aby dzień ślubu był tym wyjątkowym, goście weselni bawili się świetnie, a żaden organizacyjny zgrzyt, nie zaprzepaścił kilkumiesięcznych starań.

Kluczowym elementem przyjęcia weselnego jest oczywiście muzyka i dobra zabawa, ale także smaczne, elegancko podane dania. Podpunktem tworzenia weselnego menu, na liście spraw „do załatwienia” jest również alkohol. Wydawałoby się, że nic prostszego, a jednak.

Osoby planujące uroczystość weselną muszą przemyśleć przede wszystkim takie sprawy, jak rodzaj alkoholu i jego ilość. Tradycją polskich wesel jest, iż podstawowym, serwowanym alkoholem, jest czysta, polska wódka. W Polsce jednak zdecydowanie zmieniła się kultura picia i rzadko kto, preferuje już picie tak mocnego alkoholu, bezpośrednio z kieliszków.

Należy więc zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zdecydować się również na inne rodzaje alkoholi. Przykładowo wino, piwo czy nawet drinki. Zależy nam przecież na tym, aby gusta każdego z weselników zostały zaspokojone także w tej kwestii.

Jeżeli jednak zdecydujemy się po prostu na wódkę, to ile należy jej kupić? Standardowo oblicza się, że potrzebne jest 0.5l wódki na parę. Nigdy jednak nie stawiamy butelki na stole przy talerzy dwóch osób. Powinno być tak, że na 4-6 osób podaje się jedną butelkę, którą podczas trwania uroczystości wymienia się na nową, gdy ta tylko zostanie opróżniona. Jeżeli więc mamy stu gości, powinnyśmy zakupić 50 butelek wódki (0.5l). Na weselu absolutnie nie może zabraknąć alkoholu. Dojdziemy więc do wniosku, że wspomniane 50 butelek to jedynie minimum przy takiej liczbie gości.

Zastanowić się należy również na tym, czy podczas zabawy weselnej organizowane będą konkursy, w których nagrodą będzie butelka weselnej wódki, a także czy będziemy przejeżdżać przez tak zwane „bramy”.

Obecnie na weselach najczęściej daje się gościom możliwość wyboru pomiędzy wódką i winem lub wódką i piwem. Wówczas każdy zaproszony, będzie miał możliwość wyboru, adekwatnie do własnych preferencji.

Licencja: Creative Commons