Szacuje się, że co roku w Wielkiej Brytanii ponad 3 miliony osób odnosi obrażenia ciała w wyniku różnego rodzaju wypadków - w domu, w samochodzie, w pracy lub w miejscu publicznym. Wiele z tych wypadków następuje z winy kogoś innego (lub czegoś innego np. z winy wadliwych przedmiotów / sprzętów) i wówczas ich ofiary mają prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Data dodania: 2007-11-22

Wyświetleń: 5914

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szacuje się, że co roku w Wielkiej Brytanii ponad 3 miliony osób odnosi obrażenia ciała w wyniku różnego rodzaju wypadków - w domu, w samochodzie, w pracy lub w miejscu publicznym. Wiele z tych wypadków następuje z winy kogoś innego (lub czegoś innego np. z winy wadliwych przedmiotów / sprzętów) i wówczas ich ofiary mają prawo ubiegać się o odszkodowanie.
Pomimo tego, że brytyjskie ustawodawstwo prawne dotyczące roszczeń odszkodowawczych z tytułu obrażeń ciała jest niezwykle skomplikowane, z pomocą doświadczonego prawnika cały proces ubiegania się o odszkodowanie z reguły przebiega niezwykle sprawnie. Większość kancelarii prawnych oferuje bezpłatne konsultacje wstępne i już na tym etapie prawnik jest zwykle w stanie ocenić, czy roszczenia odszkodowawcze klienta są w danym przypadku uzasadnione.
Niezbędne informację ...

Żeby móc przeanalizować szczegóły Twojej sprawy, prawnik bedzie musiał zgromadzić szereg niezbędnych informacji dotyczących okoliczności wypadku:

* datę i miejsce wypadku
* dokładny jego przebieg
* dane kontaktowe ewentualnych świadków zajścia
* szczegóły Twoich obrażeń (uwzględniając diagnozy medyczne i przebieg dotychczasowego leczenia)
* ważne jest również to, czy przynależysz do związków zawodowych, gdyż często w takim przypadku możesz liczyć na bezpłatną (lub znacznie tańszą niż normalnie) reprezentację prawną

Dodatkowo przydatne mogą się okazać:

* potwierdzenie strat finansowych poniesionych na skutek wypadku (utraconych zarobków, udokumentowanych kosztów np. medycznych itp.)
* kopie posiadanych polis ubezpieczeniowych (takich jak ubezpieczenie samochodu lub domu). Często bowiem takie polisy zawierają dodatkowo polisę na wypadek kosztów prawnych i obowiązkiem każdego prawnika jest upewnienie się, czy posiadana przez nas polisa pokryje koszta prowadzonej przez niego w naszym imieniu sprawy.
* informacje dotyczące wcześniejszych wypadków, które zdarzyły się w podobnych okolicznościach (jeżeli są nam one znane).

Co dalej ?

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji prawnik będzie w stanie zdecydować, czy roszczenia odszkodowawcze są w danym przypadku uzasadnione i czy ewentualnie podjąłby sie on prowadzenia danej sprawy.

Następnie pierwszym krokiem w prowadzonym postępowaniu będzie wystosowanie przez reprezentującego nas prawnika formalnego listu z zarzutami stawianymi stronie przeciwnej. List taki wyszczególnia wszystkie doznane przez ofiarę wypadku obrażenia i sposób, w jaki poszkodowany tych obrażeń się nabawił. Uwzględnia on również wszystkie zgromadzone w tej sprawie dowody.

Wówczas osoba, którą w liście oskarżasz o spowodowanie wypadku, ma szansę na przeprowadzenie własnego dochodzenia i ustosunkowanie się do stawianych zarzutów - z regułu w przeciągu trzech miesięcy. Wystosowana po tym czasie przez stronę przeciwną pisemna odpowiedź musi jasno określać czy akceptuje ona odpowiedzialność za spowodowanie wypadku, czy też definitywnie jej zaprzecza.

W przypadku gdy strona przeciwna jednoznacznie przyjmuje na siebie odpowiedzialność za spowodowanie naszych obrażeń, prowadzący naszą sprawę prawnik spróbuje tę sprawę zakończyć na drodze polubownej, bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu.

W takiej sytuacji rozpoczynają się dwustronne negocjacje na temat kwoty należącego się poszkodowanemu odszkodowania. Jeżeli jednak strony przeciwne nie są w stanie osiągnąć porozumienia, co do wysokości przysługującej ofierze rekompensaty, wówczas może okazać się konieczne skierowanie sprawy do sądu. W takim przypadku to sędzia zdecyduje o ostatecznej wysokości przyznanego odszkodowania.

Ważne linki :
Criminal Injuries Compensation Authority -http://www.cica.gov.uk
Forum Poszkodowanych - http://www.odzyskaj.info
Licencja: Creative Commons
0 Ocena