Wielu osobom wydaje się, że nie można zrobić dobrej prezentacji w darmowym programie Impress OpenOffice, stąd ten artykuł, który udowodni, że jest całkowicie inaczej. Prezentacja w programie Impress może być ciekawa i estetyczna pod warunkiem, że spełni się kilka warunków, które omówione zostały niżej.

Data dodania: 2011-12-14

Wyświetleń: 5598

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umiejętność tworzenia prezentacji w takim programie jakim jest Impress OpenOffice można wykorzystać nie tylko w szkole i na studiach podczas wygłaszania referatów, ale także w biznesie gdzie liczy się umiejętność nawiązania kontaktu, dobrego wrażenia oraz umiejętność zilustrowania abstrakcyjnych myśli i przekazania wiedzy za pomocą środków niezbędnych do tego, by ta wiedza została łatwo przyswojona. Poniżej podaje wskazówki, by czymś takim stała się prezentacja w OpenOffice, która będzie pomagała a nie dekoncentrowała, która będzie spójna, estetyczna i miła w odbiorze.

1. Wybór szablonu prezentacji

Szablony w programie Impress OpenOffice są mało atrakcyjne, dlatego warto pokusić się o jakiś własny szablon, lub nawet kupić jeden z dostępnych na rynku. Jeśli ani jedna ani druga opcja nam nie odpowiadają, to zawsze można wykorzystać pusty, czysty, biały szablon. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pustym, białym szablonem można osiągnąć znakomite efekty w prezentacji, gdyż istota doskonałej prezentacji nie polega na nagromadzeniu jak największej ilości elementów, lecz na ograniczeniu tych elementów do minimum.

2. Dopasowanie treści do slajdu

Jeśli mamy już szablon, to pozostaje rozmieszczenie na nim niezbędnych elementów, czyli tekstu, grafiki, diagramów etc. Najlepsze efekty uzyskujemu przez powiększenie tekstu nagłówka o ponad 50% wzlędem tekstu właściwego. Warto więc poznać zasady dobrego formatowania tekstu, by mieć świadomość w jaki sposób dobrze go kształtować. Oto jak wygląda slajd w którym tło jest białe a tekst nagłówka do tekstu właściwego został dopasowany zgodnie z zasadą w.w. 

3. Dostosuj efekty przejścia

W takim programie jak PowerPoint MS, czy Impress OpenOffice można znaleźć bardzo dużo efektów przejścia slajdów, co powoduje, że większość użytkowników wybiera je w sposób dowolny. Tymczasem wychodzę z przekonania, że do celów stworzenia znakomitej prezentacji wystarczy zaledwie wybór kilku efektów a następnie odpowiednie ich dopasowanie względem siebie z uwzględnieniem poprzedzającego slajdu.

Przykładem może być efekt ścierania z prawej i ścierania z lewej, które polegają na tym, że edytowany slajd pojawia się na ekranie po zanikaniu wcześniejszego slajdu. Jeśli np. ustawiony jest slajd na ścieranie z lewej, to prawa część slajdu pojawi się na ekranie jako pierwsza przy jednoczesnym zaniknięciu slajdu poprzedniego. W pewnym momencie na ekranie widać po prawej stronie część slajdu bieżącego a po lewej część slajdu poprzedniego. Ilustuje to ten poniższy rysunek:

Drugi i trzeci slajd mają ustawienia na ścieranie z lewej, czyli zanikaniu poprzedniego slajdu będzie towarzyszył najpierw widok po prawej stronie slajdu bieżącego, a po lewej jeszcze poprzedniego. Na slajdzie pierwszym widać jak od prawego marginesu następuje drugi slajd z grafiką. Z kolei na trzecim slajdzie widać ten sam efekt, czyli ścietranie z lewej, które charakteryzuje się zanikaniem poprzedniego slajdu z prawej strony, jednak nie jest to efekt, który wprowadza do prezentacji rutynę, identyczność gdyż mimo zastosowania jednakowych efektów różnią się slajdy między sobą pod względem jakości wywołania wrażenia wizualnego u odbiorcy.

W tym przykładzie jak zrobić prezentację w programie Impress pokazałem jak prostymi i przemyślanymi środkami można stworzyć prezentację zdecydowanie lepszą od przeciętnej i ciekawą estetycznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena