Mezoterapia igłowa i bezigłowa to obecnie jeden z  najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie skóry, jej odbudowę elastyczności i poprawę wyglądu.

Data dodania: 2011-11-08

Wyświetleń: 1721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wśród najczęściej stosowanych w mezoterapii grup leków i preparatów należy wymienić:

- wazodilatatory,

- preparaty przeciwzapalne,

- antybiotyki,

- hormony,

- enzymy proteolityczne,

- antyoksydanty (np. tauryna, pyknogenol, rezweratrol, witaminy: A, C, E),

- aminokwasy, polipeptydy,

- czynniki wzrostu pochodzące z autologicznego osocza bogatego w płytki krwi,

- PDRN (polidezoksyrybonukleotydy - polimery białkowe naturalnego pochodzenia o długości łańcucha białkowego wynoszącej od 50 do 2000 par zasad połączonych wiązaniami fosfodwuestrowymi),

- preparaty relaksujące mięśnie,

- witaminy (głównie A, C, E, witaminy z grupy B, witamina H),

- mikroelementy (wapń, miedź, sód, potas, magnez, żelazo, cynk, selen),

- związki krzemu,

- wyciągi roślinne,

- kwas hialuronowy, hialuronian sodowy,

- siarczan glukozaminy.

W zależności od podanego preparatu lub leku mówimy o różnym działaniu substancji na tkanki organizmu. Witaminy A, C, E wykazują działanie antyoksydacyjne. PDRN, preparat coraz częściej wykorzystywany na świecie w procesach biorewitalizacji skóry, działa w sposób bezpośredni na komórki tego organu, doprowadzając do wzrostu poziomu substancji syntetyzowanych i wydzielanych przez fibroblasty. PDRN działa również w sposób pośredni jako ochrona skóry przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników.

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid - HA) makrocząsteczkowy nie wykazuje działania biostymulującego, bowiem nie wpływa na produkcję endogennego kwasu hialuronowego. HA podany w ten sposób działa jedynie nawilżająco i antyoksydacyjnie. Działanie przeciwutleniające jest związane z podstawową strukturą chemiczną cząsteczki oraz jej ciężarem cząsteczkowym, natomiast efekt nawilżający wynika z tego, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 2.50 cząsteczek wody.

W celu pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego nie podajesię w iniekcjach śródskórnych samego makrocząsteczkowego HA, lecz hialuronian sodowy (zawierający od 20 do 38 monomerów HA), zmieszany z aminokwasami, takimi jak glukozamina, prolina, lizyna, leucyna, glicyna, które pobudzają pod- jednostkę CD 44 fibroblastów do proliferacji.

Związki krzemu powinny być stosowane do odmładzania estetycznego skóry tylko u osób starszych, bowiem indukują reakcję zapalną i odpowiedź o charakterze fibrotycznym, biorą udział w syntezie kolagenu typu I oraz aktywują enzym hydroksylazę proliny.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena