Będąc w ósmym miesiącu ciąży, wybraliśmy się z mężem na urlop. Pamiętam pewnego młodego mężczyznę, który powiedział, że rozumie moją chęć wyjazdu na wakacje „w końcu przez kilka następnych lat będę musiała z tego zrezygnować”. Nie było dla mnie jasne, dlaczego nie mielibyśmy podróżować razem z dzieckiem.

Licencja: Creative Commons

Data dodania: 2011-11-04

Wyświetleń: 1190

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

ARTYKUŁ

4głosów

Zaryzykowałabym stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach podróżowanie z dziećmi jest o wiele prostsze niż dawniej. Jeśli przyjrzymy się ofertom rynku turystycznego, szybko zauważymy, że wiele z nich zostało dostosowanych do potrzeb najmłodszych urlopowiczów. W wyposażeniu niejednego pensjonatu znajdują się krzesełka dla dzieci, wanienki, małe łóżeczka (nie wspominam o placach zabaw i salach gier). W czasach gdy popularne są sportowe wózki, ergonomiczne nosidła, czy foteliki przykręcane do roweru, wycieczka z maluchem nie jest dla rodzica takim wyzwaniem jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zmienił się chyba także nasz styl życia...Jesteśmy zmęczeni godzinami spędzonymi przed ekranem komputera, a później za kierownicą (gdy drogę z pracy do domu musimy pokonać jadąc w nieznośnych korkach).

Tempo życia w mieście nie sprzyja spokojnemu przeżywaniu czasu z dzieckiem. Coraz więcej rodziców marzy o wakacjach z dala od ulicznego zgiełku, komputerów i telefonów komórkowych. Właściciele gospodarstw agroturystycznych doskonale rozumieją tęsknotę mieszczuchów za bliskością natury. Jeśli chodzi o taki wypoczynek, Małopolska jest dobrym przykładem dostosowania oferty do potrzeb rodzin z dziećmi. W internecie znaleźć możemy przewodniki po małopolskich gospodarstwach przyjaznych dzieciom. W ofercie znajduje się wiele atrakcji – parki linowe, baseny, warsztaty edukacyjno – artystyczne etc. Jednak najciekawsze dla dzieci jest spotkanie ze zwierzętami, których nie widziały w mieście, choć doskonale potrafią naśladować wydawane przez nie odgłosy. Maluchy zainteresowane są także tradycyjnym rzemiosłem, pieczeniem chleba, wyrobem sera, lepieniem garnków... Poza tym całymi dniami mogą biegać po zielonej trawie i cieszyć się obecnością rodziców. Trzeba przyznać, że tym, których interesuje agroturystyka, Małopolska może przedstawić bardzo bogatą ofertę. Wieś ma swój specyficzny klimat, który pozwala odpocząć i zrelaksować się. Jednak wieś w Małopolsce jest wyjątkowa – a to przez wzgląd na bogate dziedzictwo i niezwykłe walory krajobrazowe. Dzięki temu ani dzieci, ani dorośli nie będą się nudzić!

Licencja: Creative Commons