Konta oszczędnościowe są jednym z najlepszych produktów finansowych dla osób, które chcą bezpiecznie oszczędzać swoje pieniądze. Jednak nawet tutaj kryją się różne pułapki, które warto poznać zanim wybierzemy konto oszczędnościowe.

Data dodania: 2011-10-30

Wyświetleń: 1469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Banki zachęcają nas do odkładania pieniędzy na konta oszczędnościowe, jednak wiele z banków robi wszystko abyśmy zbyt dużo nie zarobili na takim koncie. Zanim wybierzemy konto oszczędnościowe najważniejszym parametrem, który musimy sprawdzić jest jego oprocentowanie. Wciąż można spotkać banki, które oferują oprocentowanie takiego konta na poziomie 2-3 procent, czyli nawet poniżej poziomu inflacji co oznacza, że nie zarabiamy na takim koncie a wręcz tracimy. Jednak nie zawsze konto z największym oprocentowaniem da nam największe odsetki. Ważna jest tutaj także częstość kapitalizacji. Konta z kapitalizacją dzienną nawet z niższym oprocentowaniem są w stanie zapewnić wyższe odsetki niż konta z większym oprocentowaniem ale z kapitalizacją miesięczną. Dzieje się tak dlatego, że w tych pierwszych unikamy podatku Belki.

Niektóre banki do założenia konta oszczędnościowego wymagają otwarcia konta osobistego. Jeśli jest to darmowe konto to nie stanowi to problemu, jednak niektóre z banków oferują jedynie płatne konta co oznacza, że Twoje oszczędności muszą wypracować najpierw odsetki na opłatę za konto a dopiero później będą przynosiły zysk dla Ciebie. Warto także zwrócić uwagę na limit wypłat z takiego konta. Często bowiem jest tak, że tylko pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest darmowa a za kolejne będziemy musieli zapłacić nawet 5-10zł. Kolejną pułapką są progi. Bank może oferować np. konto oszczędnościowe oprocentowane na 5%, jednak będzie dotyczyło to tylko środków powyżej 50 tys. zł. Od 5 do 10 tys. oprocentowanie będzie 3% a poniżej 5 tys. będzie zerowe. Warto więc dokładnie zwrócić uwagę na tabelę oprocentowania.

W ostatnich miesiącach coraz częstszą pułapką są lepsze warunki kont oszczędnościowych dla nowych środków. W praktyce oznacza to, że jeśli będziesz chciał wpłacić pieniądze które już posiadasz na koncie osobistym na konto oszczędnościowe to będą one oprocentowane niżej niż gdybyś przelał do banku nowe środki z konta w innym banku. Tych pułapek jest znacznie więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić w jednym artykule dlatego też przed wybraniem konkretnej oferty warto przeczytać opinie o kontach oszczędnościowych. Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania opinii jeśli dotyczą one nowo kupowanego telewizora czy telefonu ale wybierając ofertę bankową często zdajemy się na opinię doradcy w banku. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretne konto oszczędnościowe lepiej poczytać o nim opinie i sprawdzić co na jego temat mają do powiedzenia inni klienci.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena