Obecnie mamy wiele możliwości odkładania naszych nadwyżek finansowych. Zamiast trzymać je w skarpecie możemy wpłacić je na lokatę czy konto oszczędnościowe, zdecydować się na plan systematycznego oszczędzania lub zainwestować w fundusze inwestycyjne.

Data dodania: 2011-10-30

Wyświetleń: 1384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby wybrać odpowiedni dla nas produkt finansowy do oszczędzania i pomnażania naszych oszczędności należy zastanowić się nad jak długo chcemy oszczędzać. Jeśli będzie to krótki okres czasu, rzędu kilku miesięcy to nie warto decydować się na agresywne metody pomnażania pieniędzy takie jak fundusze inwestycyjne, gdyż w krótkim okresie czasu możemy na nich stracić. W przypadku gdy chcemy zaoszczędzić pieniądze na zakup nowej pralki czy telewizora, najlepszym rozwiązaniem będzie odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe. Warto założyć sobie osobne darmowe konto bankowe, aby nie widzieć tych pieniędzy po każdym zalogowaniu do banku, gdyż stwarza to pokusę ich wydania. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie w banku stałego zlecenia, które automatycznie będzie przelewało określoną kwotę na nasze konto oszczędnościowe.

Zakładając dłuższy okres oszczędzania, warto pomyśleć nad funduszami inwestycyjnymi lub planem systematycznego oszczędzania. To bardziej ryzykowna metoda ale dające też możliwość dużo większych zysków niż te z lokaty czy konta oszczędnościowego. To dobry sposób na oszczędzanie na budowę domu, którą mamy w planach za kilka lat czy na emeryturę do której brakuje nam kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Gdy przyjdą gorsze czasy na giełdzie, będziemy mogli przenieść swoje oszczędności do funduszu pieniężnego, dzięki czemu zminimalizujemy stratę. Z kolei gdy na giełdzie znów zacznie się hossa, będziemy mogli wrócić do funduszy akcyjnych.

Można także inwestować w pożyczki a konkretniej w ich udzielanie. Dzięki portalom oferującym pożyczki społecznościowe możesz stać się pożyczkodawcą i pożyczać innym pieniądze na określony procent. Oczywiście jest tu ryzyko nie spłacenia pożyczki ale także sporych zysków, znacznie większych niż te z lokaty. Do Ciebie należy decyzja w jaki sposób chcesz oszczędzać i pomnażać swoje oszczędności. Niezależenie od tego czy założysz sobie dodatkowe darmowe konto oszczędnościowe, zainwestujesz w fundusze inwestycyjne czy udzielisz pożyczki, zrobisz więcej niż 95% ludzi, którzy nie oszczędzają i nie robią nic aby zatrzymać przy sobie pieniądze, które zarabiają.

Licencja: Creative Commons