Nadal najpopularniejszym produktem finansowym wśród oszczędzających jest zwykła lokata. Poznaj zalety kont oszczędnościowych i sam zdecyduj gdzie chcesz lokować swoje oszczędności.

Data dodania: 2011-10-29

Wyświetleń: 1415

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lokata nie jest złym produktem ale ma podstawowy minus - jeśli zechcemy wycofać pieniądze to przepadną nam wypracowane odsetki. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe. Mają one oprocentowanie bardzo zbliżone do lokaty a pozwalają wypłacić zgromadzone pieniądze bez utraty odsetek i najczęściej bez dodatkowych kosztów. Niektóre banki oferują tylko jeden darmowy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego, w innych pieniądze te możesz dowolnie wpłacać i wypłacać nie ponosząc z tego tytułu żadnych opłat.

Konta oszczędnościowe są prowadzone za darmo, jednak czasem banki wymagają aby założyć jeszcze do tego darmowe konto osobiste. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne haczyki stosowane przez banki. Otóż często w reklamie pojawia się oprocentowanie wyższe niż w rzeczywistości. Bierze się to stąd, że bank na koncie oszczędnościowym stosuje dzienną kapitalizację odsetek dzięki czemu nie jest pobierany podatek a oprocentowanie reklamuje takie jakie by było gdyby kapitalizacja była miesięczna i zapłacilibyśmy podatek. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na faktyczne oprocentowanie a nie to najbardziej wyeksponowane na reklamie.

Jeśli tylko oprocentowania kont oszczędnościowych są porównywalne, warto wybrać takie z dzienną kapitalizacją odsetek zamiast miesięczną. Dzięki temu dzienne zyski będą na tyle małe, że bank nie pobierze od nich podatku, co pozwoli Ci więcej zarobić. Jak widzisz darmowe konta oszczędnościowe mają znaczną przewagę nad lokatami a często wręcz większe oprocentowanie. Obecnie nie warto zamrażać pieniędzy na dłuższy czas, skoro można zarabiać równie dobrze i mieć w każdym momencie szybki i łatwy dostęp do oszczędzanych pieniędzy. Jednak koniecznie przed wyborem konta oszczędnościowego i powiązanego z nim konta osobistego, sprawdź regulaminy i tabelę opłat i prowizji aby później nie okazało się, że Twoje zyski zjedzą dodatkowe opłaty, na które nie zwróciłeś uwagi przy zakładaniu konta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena