Ostatnio w Internecie można się natknąć na reklamy funduszy inwestycyjnych. Oznacza to, że „doradcy" pierwszy raz od ostatnich wzrostów znowu zaczynają szukać jeleni na jednostki uczestnictwa TFI. Wykorzystując swoje niewielkie zdolności dziennikarskie napisałem ten artykuł, żeby ludzie mieli jakieś pojęcie o funduszach i nie dali się zrobić w konia przez „doradców".
Fundusze inwestycyjne -są to podmioty, które umożliwiają formę zbiorowego lokowania środków pieniężnych wpłaconych przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne oraz osoby fizyczne. Nawet niewielkie wpłaty wielu uczestników tworzą znaczny kapitał, który umożliwia korzystne inwestycje mające na celu osiąganie zysków wyższych niż tradycyjna lokata bankowa. Majątek funduszu inwestycyjnego lokowany jest na zasadzie dywersyfikacji ryzyka - tj. inwestowania w tak szerokie spektrum lokat, aby nawet spadek wartości jednej z lokat w niewielkim stopniu wpłynął na wartość całego portfela.
Majątkiem funduszu zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI).
Istnieje kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych. Według możliwości przystępowania do funduszu możemy wyróżnić:
- fundusze inwestycyjne otwarte tzn. fundusze o zmiennej liczbie tytułów do uczestnictwa w funduszu tzw. jednostek uczestnictwa,
- fundusze inwestycyjne zamknięte tzn. fundusze o zasadniczo stałej liczbie tytułów uczestnictwa tzw. certyfikatów inwestycyjnych.
Wyróżnić można także:
- fundusze tzw. statutowe tzn. będące spółką o zmiennym kapitale akcyjnym (np. amerykańskie mutual funds lub francuskie SICAV),
- tzw. typy umowne - tzn. sytuacje, gdy fundusz jest wyodrębnioną masą majątkową (np. amerykańskie Unit Investment Trusts, francuskie FCP lub niemieckie Investmentfonds).
Według zakresu inwestycji wyróżniamy fundusze:
- akcyjne- większość swojego kapitału inwestują w akcje. Są to fundusze zapewniające najwyższą stopę zwrotu z inwestycji, jednakże cechujące się przy tym najwyższym ryzykiem. Fundusze te są najbardziej efektywne przy inwestycjach długoterminowych (z uwagi na dużą zmienność cen akcji na rynkach).
- Obligacyjne- fundusze te inwestują dużą część swoich aktywów w obligacje i bony skarbowe. Stopa zwrotu takiego funduszu najczęściej mieści się w przedziale 3 -6%. Mimo, że fundusz obligacji zalicza się do funduszy o niskim ryzyku inwestycyjnym, to jednak należy pamiętać, że takie ryzyko istnieje.
- rynku pieniężnego- inwestują swoje aktywa w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego, takie jak: bony skarbowe, certyfikaty depozytowe, bony komercyjne. Fundusze te charakteryzują się niskim ryzykiem, ale stopa zwrotu z inwestycji również jest niska.
- rynku nieruchomości -inwestują aktywa na rynkach nieruchomości.
- Fundusze mieszane -lokują swoje aktywa częściowo w akcje i obligacje
Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem przybliżyłem trochę znajomość pojęcia „fundusz inwestycyjny.