Wybór lokalu na wesele jest nie lada wyzwaniem. Do wyboru bowiem mamy wiele ciekawych i interesujących możliwości. Wesele można zorganizować w Pałacu lub na Zamku, w Hotelu, może być również zorganizowane skromniej, małej sali weselnej.

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 1351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciekawym wyborem może być również sala gimnastyczna w szkole lub sporej wielkości stołówka, aczkolwiek w związku z salą znajdującą się w szkołach istnieje pewien problem związany z pewną dosyć kontrowersyjną ustawą.

Wybór sali weselnej zależy przede wszystkim od kilku najważniejsze czynników:

- ilości zaproszonych gości weselnych,

- budżetu jakim dysponujemy na uroczystość weselną,

- rozmachu z jakim chcemy zorganizować przyjęcie weselne,

- miejsca zamieszkania pary młodej, szczególnie Pani młodej, ponieważ tradycja nakazuje zorganizowania uroczystości w miejscu zamieszkania Panny młodej, lecz nie jest to regułą, której nie można złamać,

- miejsca ślubu.

 

Wiele Młodych Par mylnie uważa iż wybór sali weselnej zależy tylko i wyłącznie od ilości zaproszonych gości. Nic bardziej mylnego! Tak samo można zorganizować przyjęcie w Pałacu czy Hotelu na 250 osób jak i na 50. Wszystko tak naprawdę zależy od dostępności sal bankietowych. Najczęściej lokale na wesele mają przygotowane sale do maksymalnie określonej liczby osób (przyjmijmy 170). Organizując wesele na 30 osób wynajmiemy po prostu salę przygotowaną do liczby 170 osób a umieścimy naszych gości w liczbie 30 gości i będziemy dysponować dużą przestrzenią do tańczenia, ale to w przypadku gdy nie mamy wyjścia. Inne sale są już zajęte, bądź ta sala podoba nam się tak bardzo że nie chcemy innej. Generalnie nie jest to zbyt proponowane rozwiązanie, ponieważ taka ilość gości na takiej sali po prostu zniknie a i koszta dekoracji będą znacznie wyższe.

 

Wybór sali weselnej najczęściej wiąże się również z wyborem menu weselnego. Można oczywiście wynająć osobno salę weselna oraz catering. Zalecane jest jednak zorganizowanie wszystkiego w jednym lokalu. Unikniemy w ten sposób dodatkowych problemów i nieporozumień. Warto zatem przed podpisaniem umowy organizacji przyjęcia weselnego uzgodnić dokładne menu w raz z dokładną godziną podania kolejnych dań, ale o tym w innym poście.

 

Wybór lokalu weselnego ściśle powiązane jest również z lokalizacją ślubu. W przypadku większych odległości Para Młoda powinna zorganizować transport do lokalu weselnego oraz w niektórych przypadkach również nocleg, co oczywiście wiąże się z dużo większymi kosztami.

 

Pamiętać trzeba również o jednej ważnej rzeczy. Wybór sali weselnej w dużej mierze zależy od wolnych terminów. Ważne zatem, aby planowanie ślubu rozpocząć właśnie od tego tematu i możliwie z dużym wyprzedzeniem czasu, ponieważ pozwoli nam to w przebieraniu w salach. Należy mieć na uwadze, że w przypadku rezerwacji terminu sali roczne wyprzedzenie czasu nie jest przesadyzmem.

 

Reasumując wszystko postarajmy się o możliwie najkrótsze podsumowanie wad i zalet konkretnych lokali.

 

Zamki, Pałace – Piękna wizualna oprawa, ociekająca przepychem warto pamiętać jednak o konieczności zachowania stylu Pałacowego (suknie, fraki, kareta, itp.) koszt najwyższy ze wszystkich możliwości, dodatkowo kompleksy Pałacowe znajdują się w większości przypadków w dużych odległościach od miast. Oczywiście jest możliwość wynajęcia pokoi dla gości aczkolwiek jest to finansowy odkurzacz dla naszej kieszeni. Obsługa oczywiście na wysokim poziomie, sprawna i szybka z zachowaniem wszelkiego kelnerskiego kunsztu. Jedzenie? Dobre...ale... moim zdaniem ludzie idący na wesele nie chcą jeść polędwiczek wieprzowych w sosie kurkowym lub pieczonej kaczki w kożuchu z bukietu warzyw, krewetek królewskich na szpinaku, itp. fantazyjnych mniej lub bardziej potraw. Ilość podawanych potraw nie jest wprost proporcjonalna do pieniążków jakie płacimy. Mówiąc szczerze płacimy tu głównie za oprawę choć przeżycie pewnie piękne.

Szacowany koszt takiego wynajęcia Pałacu na wyłączność trzeba zacząć liczyć od 10 000 zł wzwyż.+Jedzenie+Noclegi.

 

Hotele – Równie atrakcyjna oprawa wesela chociaż zazwyczaj w związku z wystrojem restauracji hotelowej często nie można zbytnio ingerować w wystrój wnętrza – dekorację. Jedzenie dobre, choć jak powyżej obfitość menu nie powala na kolana a co za tym idzie również płacimy tylko za wystrój i oprawę. Obsługa również na wysokim poziomie. Cena około 35-45 % niższa niż powyżej.

 

Różnego rodzaju Sale Weselne i Domy Weselne – Jest to dosyć atrakcyjne oferta chociaż w przypadku sal weselnych zazwyczaj właściciel chce tylko pobrać opłatę za lokal wyposażony i gotowy do rozpoczęcia przyjęcia, ale firmę cateringową do przygotowania jedzenia trzeba szukać na własną rękę co nie zawsze jest takie proste jakby się zdawało. Z kolei domy weselne opcja również dobra aczkolwiek należy uważać ponieważ ostatnimi czasy otwiera się bardzo dużo domów weselnych, i zaczynają się zajmować tym ludzie, którzy nie zbyt mają pojęcie o przygotowaniach takich przyjęć posiłków i w ogóle. Znam przykłady z życia wzięte gdzie ludzie skuszeni nowo otwartym domem weselnym, który owszem był ładny, ale ceną nie zachęcał poszli i okazało się, że ich wesele było wielką klapą. Co później słyszałam brakowało jedzenia ponieważ właściciel zajmował się wcześniej całkiem inną branżą a o gotowaniu i organizowaniu wesel miał 0 wiedzę. Po prostu myślał, że to taki prosty dochodowy biznes(w następnym poście postaram się ustrzec Was i pokażę Wam jak unikać takich lokali). Cena oczywiście atrakcyjniejsza od Pałacy i Hoteli ponieważ wynajem sali w małych miastach może zaczynać się od 2000 zł i kończyć na 5-6 000 zł w większych miastach.

 

STODOŁA!!! i tu wielka niespodzianka jeżeli ktoś mieszka na wsi i ma stodołę dużą i pustą oraz dysponuje trochę większą gotówką na firmę dekoratorską to widziałam wesele, w stodole która była tak wystrojona w środku że w ogóle nie można było poznać wewnątrz, że to nie jest restauracja. Wszystko od podłóg po sufit było kompletnie zmienione. Jedyną problematyką w tego typu rozwiązaniu jest to, że największym problemem jest zorganizowanie kuchni, bo choć firmy cateringowe mogą wszystko dowieźć w odpowiednich profesjonalnych termosach to nie ma to jak gotowanie na miejscu. Koszta niestety nie są mi bliżej znane, ale efekt piorunujący.

 

SZKOLNA STOŁÓWKA bądź SALA GIMNASTYCZNA jest to atrakcyjne rozwiązanie, niejednokrotnie pomieszczenia te są w stanie pomieścić więcej gości niż niejedna sala weselna czy dom weselny problemem jest to, że często sale te są w opłakanym stanie choć dzięki unijnym dotacjom wiele z tych obiektów może być po gruntownym remoncie dlatego zachęcam do rozeznania się w tym temacie. Wtedy niewielki nakład pracy dekoratorskiej i sala taka niczym nie różni się od swoich droższych odpowiedników a koszta są nawet 80% niższe niż w przypadku Pałacy czy Hoteli. Wynajem takiej sali może nie przekroczyć nawet 1000 zł. Aczkolwiek z salami jest pewna niekomfortowa sprawa...mianowicie ustawa, która mówi nam, że zgodnie z art. 14 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231) zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo – wychowawczych.

 

Choć jest to dosyć ciężkie do obejścia to nie jest niemożliwe. Jeżeli mieszkacie w małym mieście lub jedyną salą, która Wam się podoba i jest w stanie pomieścić Waszych gości jest sala szkolna to należy udać się z tym problemem do dyrektora szkoły wyjaśnić i odpowiednio argumentować całą sprawę i zapytać czy jeżeli Burmistrz Miasta i Gminy wyrazi zgodę na zorganizowanie imprezy okolicznościowej BEZALKOHOLOWEJ to czy dyrektor również wyrazi taką zgodę. Jeżeli odpowiednio to za argumentujecie myślę, że nie powinno być problemu z załatwieniem całej sprawy pozytywnie. Warunkiem jest podanie, że przyjęcie będzie bezalkoholowe a później wiadomo:) dobrym sposobem argumentowania jest to że w najbliższej okolicy nie ma sali która jest w stanie pomieścić waszej liczby gości, itp. jedyne ograniczenie to wasza fantazja i dar przekonywania.

 

JAK SAMI WIDZICIE WYBÓR NALEŻY DO WAS SAMYCH:-)

Licencja: Creative Commons