Mamy zaszczyt zaprosić… Te słowa zazwyczaj znajdują się na zaproszeniach ślubnych. Wiadomo, ślub jest niezwykle wyjątkową uroczystością, na której nie może zabraknąć naszej najbliższej rodziny i przyjaciół. Dlatego też zaproszenia ślubne pełnią tak ważną funkcję.

Data dodania: 2011-10-19

Wyświetleń: 2277

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaproszenia, wręczane 3-4 miesiące przed ślubem są niejako zapowiedzią całej uroczystości. Ich wybór warto więc potraktować z niezwykłą starannością. Co to oznacza? Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy wybieraniu, wypisywaniu i wręczaniu zaproszeń ślubnych. Ich przestrzeganie sprawi, że planowana przez nas uroczystość będzie kojarzyć się miło. Zaproszenia ślubne świadczą o naszym stosunku do osób, które chcemy żeby towarzyszyły nam w tym wyjątkowym dniu.

Zaproszenia ślubne powinny być estetyczne i ładne, najlepiej dostosowane do stylistyki ślubu. Warto żeby były utrzymane w podobnym stylu, co na przykład winietki na stołach czy podziękowania dla rodziców. Podstawą jest papier dobrej jakości, aby zaproszenie weselne nie zniszczyło się, nie pogniotło, tylko stanowiło piękną pamiątkę dla weselnych gości.

Zaproszenie ślubne powinno być prawidłowo zaadresowane. Najlepiej jeśli na zaproszeniu znajdzie się zwrot "Szanowny/ a Pan/i". Jeśli odmieniamy imię i nazwisko gościa, musimy zrobić to poprawnie. Niedopuszczalne są błędy w nazwisku zapraszanych osób. Zaproszenia nie powinny być także pokreślone lub poplamione. Jeśli nie drukujemy zaproszeń, tylko sami je wypisujemy warto zaopatrzyć się w 2-3 dodatkowe sztuki, które będą w rezerwie, jeśli się pomylimy. Należy pamiętać, że nie tylko nazwiska musimy prawidłowo wpisać, ale także datę naszego ślubu. Najlepiej będzie, gdy napiszemy słownie na przykład "17 sierpnia 2012 roku". Niezbyt eleganckie jest podawanie daty w formie samych liczb: "17. 08. 2012". Jeśli nie chcemy, żeby nasi goście, zwłaszcza ci przyjezdni, pogubili się w mieście, w którym bierzemy ślub, musimy koniecznie podać dokładny adres kościoła. Do zaproszenia możemy także dodać mapę dojazdu do kościoła.

Gdy zaproszenia mamy już przygotowane i wypisane, następuje moment ich wręczania. Ważne jest żeby robić to osobiście, jest to najważniejszy wyraz szacunku dla zapraszanych gości. Zapewne nie uda nam się dotrzeć do wszystkich gości, jednak są osoby, które powinny otrzymać zaproszenie z bezpośrednio z naszych rąk. Są to: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i chrzestni.  Jest to także dobra okazja do odwiedzin, koniecznie jednak należy poinformować o planowanej wizycie. Koperta, w której wręczamy zaproszenie nie  może być zaklejona, wręczamy ją tak aby na wierzchu znajdowało się imię i nazwisko zapraszanej osoby.

Zaproszenia wręczone, teraz można rzucić się w wir dalszych przygotowań. Czeka nas także wybranie winietek weselnych, poduszki pod obrączki czy podziękowań dla rodziców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena