Historia parzenia zielonej herbaty sięga pięciu tysięcy lat wstecz i wiążą się z nią przeróżne legendy. Jedna z nich, najpopularniejsza, mówi o pradawnym władcy Chin, któremu listek herbaty wpadł do gotującej się wody, przeznaczonej do spożycia. Cesarz, który cenił sobie wszelkie nowości, skosztował naparu i od razu go polubił.
Ze względu na połączenie substancji o mocnym działaniu, jak polifenole i kofeina, oraz mikroelementów i witamin zawartych w zielonej herbacie, spożywanie jej wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Ma ona wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Najważniejsze z nich to właściwości pobudzające, zwiększające dodatkowo koncentrację. Kolejne, bardzo ważne w obecnych czasach i związane z problemem nadwagi w krajach rozwiniętych, to właściwości odchudzające. Podczas picia tego naparu substancje zawarte w zielonej herbacie przyczyniają się do przyspieszenia spalania tłuszczy. Zielona herbata pomoże również przy detoksykacji organizmu, czyli oczyszczaniu organizmu z toksyn, a nawet złagodzi objawy spożycia alkoholu. Spożywanie zielonej herbaty ma ponadto właściwości terapeutyczne oraz przeciwdziała rozwojowi chorób, jak zawał serca czy nadciśnienie.
Aby wydobyć z zielonej herbaty wszystkie te rewelacyjne właściwości, należy ją odpowiednio zaparzyć. Zaleca się zalewanie herbaty wodą o temperaturze około 60 - 80 stopni Celsjusza, a nie, jak to ma miejsce w przypadku czarnej herbaty, wrzątkiem. Czas parzenia zielonej herbaty to 2 - 3 minuty, co ma ogromne znaczenie dla smaku i koloru.
Świeżo zaparzoną zieloną herbatę podaje się w filigranowych filiżankach, kamiennych czajniczkach lub po prostu w zwyczajnych szklankach, ale niezależnie od sposobu podania i serwowania, jest ona zawsze istotnym elementem w procesie dbania o zdrowie.