Spółka z o.o. staje się coraz częściej wybieranym rodzajem spółki w Polsce. Spółka z oo może prowadzić praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej.

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 1784

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych oraz wymaga wprowadzenia kapitału zakładowego w kwocie 5 000 zł. Kapitał uległ zmniejszeniu z kwoty 50 000 zł, co spowodowało wzrost zainteresowania tym rodzajem spółki.

Spółka z oo może być założona zakładanie spółki z o.o.również przez jedną osobę, wówczas powstaje jednoosobowa spółka z o.o.. Może ona powstać na dwa sposoby, pierwotny albo wtórny. Pierwotny sposób powstania jednoosobowej spółki z o.o. polega na założeniu spółki przez jedną osobę. Wtórny sposób charakteryzuje się przejęciem wszystkich udziałów spółki przez jednego wspólnika.

Proces rejestracji spółki z o.o. trwa około jednego miesiąca i jest dość skomplikowany. W przypadku tej spółki zaleca się skorzystanie z pomocy prawnej. Pierwszy etap rejestracji spółki stanowi umowa spółki z o.o.. Powinna ona być stworzona w postaci aktu notarialnego. Kolejnymi etapami są rejestracja w KRS, US i ZUS, Spółka z o.o. wymaga również założenia konta firmowego. Koszt rejestracji sp. z oo w KRS to 1000 zł, opłaty notarialne wynoszą 500 zł. Można wymienić różne wady i zalety spółki z o.o..

Największą pozytywną cechą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników tylko do wysokości wniesionych wkładów do spółki. Poza tym spółkę z o.o. mogą założyć w Polsce również obcokrajowcy. Jest to typ spółki, który może prowadzić praktycznie każdy rodzaj działalności o znacznych przepływach finansowych. Korzystne jest również rozwiązanie ze spółką z o.o. w organizacji, która istnieje od momentu podpisania umowy do chwili zakończenia rejestracji. Spółka z o.o. w organizacji może nabywać prawa, jak również zaciągać zobowiązania. Pozwala to na przygotowanie spółki do poprawnego funkcjonowania jeszcze w czasie jej rejestracji. Do wad spółki z o.o. należą wysokie koszty kapitału zakładowego, rejestracji w KRS i opłat notarialnych, opodatkowanie kwoty wypłacanych dywidend wspólnikom oraz konieczność prowadzenia pełnej księgowości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena