Gra, której popularność stale rośnie, zwłaszcza w internecie. W naszym społeczeństwie kojarzona jest głównie z hazardem. W wielu krajach została uznana za dyscyplinę sportową. Gdzie leży granica między losowością, a umiejętnościami? Dowiesz się tego w tym artykule.

Data dodania: 2011-09-19

Wyświetleń: 1823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poker jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych, która obraca się wokół sporych ilości pieniędzy. Zwycięzcy corocznego najbardziej prestiżowego turnieju World Series of Poker inkasują ogromne sumy dochodzące do 10,000,000$. Społeczność pokerowa na świecie ciągle się rozrasta. Szczególnie szybko rozwijającą się gałęzią jest poker online. Przychody z tego rynku w 2005 roku wyniosły około 2,4 miliarda dolarów. Liczby mówią same za siebie.

Poker jest również głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. W starym polskim filmie Wielki Szu jest ukazana jego mroczna strona utożsamiająca go z hazardem i szulerką - nieuczciwie prowadzoną grą w karty. Obrazuje to stereotyp z jakim jest on kojarzony w naszym społeczeństwie. Również i polskie prawo nie jest łaskawe dla pokera. Ustawa hazardowa z dnia 26 maja 2011 roku zakazuje gry w pokera online, jednak nie do końca jasne są wprowadzone przepisy, ponieważ kłócą się one z prawem Unii Europejskiej.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kupica tak uzasadnia decyzję uznania pokera jako gry hazardowej:

"...wynik gry zależy w szczególności od przypadku, bowiem gra polega na rozdaniu kart, na które gracz nie ma żadnego wpływu".

Ile jest w przytoczonym argumencie prawdy? Rzeczywistość pokerowa jest tak naprawdę zgoła odmienna. Osoba dostająca lepszy układ nie zawsze wygrywa dane rozdanie. Umiejętności pokerowe bazują na obliczaniu matematycznej opłacalności każdej decyzji jaką podejmuje gracz. Czy taka decyzja jest losowa? Jest wiele przykładów ludzi, którzy zaczynając całkowicie od zera dorobili się majątków dzięki stałemu poszerzaniu swojej wiedzy pokerowej.

Opinię społeczną o pokerze pogłębia wiele osób, które zabierają się do gry bez większego rozeznania w temacie. Wpłacają pieniądze do poker roomów, a następnie przegrywając zrzucają winę na złą passę. Prawda jest taka, że brak wiedzy nie pozwala im wyrobić matematycznej przewagi nad innymi. Chcąc zdobyć wiedzę pokerową nie powinniśmy wpłacać żadnych pieniędzy. Istnieje legalny poker online za darmo dla osób chcących poznać go od sportowej strony. Ma on dużo więcej wspólnego z szachami, niż z hazardem. Stając się wygrywającym graczem można wynieść z tego spory miesięczny zarobek. Profesjonalni pokerzyści przywiązują dużą wagę do takich elementów jak dieta, sport i zdrowy styl życia, co skutkuje lepszą koncentracją podczas gry. Poker sportowy jest pasją i hobby, w której dominującymi elementami są matematyka i psychologia. Warunkiem na osiąganie dobrych wyników jest tylko stała nauka.

Kluczowe znaczenie ma doświadczenie, które daje przewagę nad innymi graczami. Zaczynając swoją przygodę z pokerem powinniśmy stawiać przede wszystkim na edukację. Inną ważną kwestią jest long run - czyli analiza swoich umiejętności w dużej próbce rozdań. Element losowości wtedy zanika. Można to sobie wyobrazić rzucając monetą. Po kilkunastu rzutach ilość wyrzuconych orłów i reszek jest dziełem przypadku. Sytuacja zmienia się kiedy zwiększymy liczbę rzutów. Proporcja będzie dążyć do 50% : 50%. Można to porównać do gry na giełdzie. W obydwu dziedzinach są wygrywający jak i przegrywający gracze. Jednak w pokerze dużo większe znaczenie mają umiejętności niż przypadek, a występująca wariancja jest dużo mniejsza.

W przeciwieństwie do wielu krajów, gdzie uznano pokera za grę sportową w Polsce ma on status gry hazardowej. Świadomość społeczna o pokerze jest bardzo niska. Drogę do edukacji otwiera wiele materiałów - od książek, po filmy i artykuły oferowane przez wiele serwisów i szkół pokerowych. Tylko dzięki temu można zweryfikować swoją opinię i poznać go od czysto matematycznej strony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena