Skoro czytasz ten artykuł, pewnie nie raz myślałeś o tym, że chciałbyś umieć grać na gitarze. Słyszałeś pewnie opinie, że jest to ciężki i długotrwały proces, który zakończyć mogą tylko nieliczni, najbardziej utalentowani i wytrwali muzycy. A ja Ci mówię: to wszystko nie prawda! Choć rzeczywiście nauka gry na gitarze, jeżeli chcesz na niej grać doskonale, może trwać nawet i kilka czy kilkanaście lat, lecz jeżeli chcesz grać tylko podstawowe piosenki, aby pośpiewać ze swoimi znajomymi przy ognisku albo u siebie w domu, wystarczy miesiąc lub niewiele więcej, aby nauczyć się podstaw gry na gitarze. W dalszej części tego artykułu przedstawię jak tego dokonać.
Jeżeli nie masz jeszcze gitary, powinieneś lub powinnaś ją zakupić lub ewentualnie od kogoś pożyczyć. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, na początek proponowałbym jakąś niedrogą gitarę klasyczną - taką z nylonowymi strunami - 300 złotych powinno wystarczyć. Raczej unikaj "nowych" gitar za kilkadziesiąt złotych z allegro - słyszałem nie raz o oszustach sprzedających gitary właśnie w takich cenach. Powinieneś na początku wybrać gitarę klasyczną, ponieważ ma ona dużo bardziej miękkie struny niż gitara akustyczna z metalowymi strunami, dzięki czemu palce będą Cię mniej boleć. Na początek polecam również nie wydawać zbyt wielu pieniędzy na gitarę klasyczną, ponieważ najprawdopodobnie po kilku miesiącach gry, będziesz chciał zakupić gitarę akustyczną z dużo ciekawszym, głośniejszym brzmieniem.
Teraz odpowiem na pytanie: jak trzymać gitarę. Choć na gitarze można grać zarówno stojąc, jak i siedząc, na początek polecam Ci łatwiejszą wersję gry, czyli granie na siedząco. Gdy siedzisz z gitarą w ręku wyprostuj się i staraj się, aby gitara była równolegle do Twojego tułowia. Jeżeli jesteś osobą praworęczną, gryf gitary miej po lewej stronie, a pudło rezonansowe po prawej (jeżeli jesteś osobą leworęczną, postąp odwrotnie - tyle, że powinieneś mieć wtedy na odwrót założone struny). Staraj się, aby gitara była rzeczywiście równolegle do Twojego ciała - wiem, że na początku będziesz miał tendencję do pochylania gitary, tak, aby lepiej widzieć jaki chwyt trzymasz, ale staraj się tego unikać - lepiej pochyl się niż obracaj gitarę.
Myślę, że to wszystko co początkujący gitarzysta wiedzieć powinien.