Pellet zyskuje ostatnio na popularności, szczególnie w Europie Zachodniej. Dlaczego to paliwo jest tak cenione i czy warto zainwestować w kocioł grzewczy zasilany pelletem?

Data dodania: 2011-08-25

Wyświetleń: 1996

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pellet w języku angielskim oznacza grudkę, granulkę. Przyjęto tę nazwę do określania granulatu powstałego z biomasy służącego do ogrzewania. Pellet produkowany jest z odpadów drewnianych, np. wiórów czy trocin powstałych w wyniku obróbki drewna. Odpady mieli się, a następnie mechanicznie przeciska przez sita o określonej średnicy – najczęściej 6-8 mm.

Pellet można uzyskać nie tylko z odpadów drewnianych, ale także z szeroko rozumianej biomasy, na przykład: śruty rzepakowej, wytłoków z nasion rzepaku, słomy rzepakowej czy makulatury. Jeśli wytłoki z nasion rzepaku zawierają w sobie 8-10% oleju to stanowią idealny dodatek do granulowanej słomy rzepakowej, konopii, paździerzy, szyszek chmielowych, kiełków słodowych, torfu, otrębów, masy owocowej pozostającej po produkcji soków do picia. Problem stanowi jedynie odpowiednie przygotowanie biomasy, aby łatwo można było ją poddać granulacji.

Wartość kaloryczna pelletu jest bardzo zbliżona do wartości kalorycznej "eko-groszku". A jak wypada porównanie z innymi źródłami energii? 1000 litrów propanu odpowiada ok. 1,05 t pelletu, 10000 kWh energii elektrycznej odpowiada ok. 1,89 t pelletu, 1000 litrów oleju opałowego odpowiada ok. 2,11 t pelletu, 1000 m3 gazu GZ-50 odpowiada ok. 1,95 t pelletu.

Na świecie pellet zdobywa coraz większą popularność ze względu na właściwości przyjazne środowisku. Jest to bardzo ekologiczne paliwo - nie odnotowano negatywnego wpływu na przyrodę. A w naszych czasach, kiedy tak dużą wagę przykłada się do ochrony środowiska, ma to ogromne znaczenie. Ekolodzy przecież ciągle biją na alarm, pokazując dowody dewastowania naszego współnego domu. Dlatego sporo osób postanawia kupić kocioł na pellet.

Licencja: Creative Commons