Silne i szczupłe ciało wygląda świetnie. Ale żeby znacznie zmniejszyć ryzyko urazu, czy zwiększyć szansę na szybką i skuteczną rehabilitację  potrzebne są silne mięśnie głębokie tułowia.

Data dodania: 2011-08-22

Wyświetleń: 2642

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mięśnie głębokie (core muscles) odpowiadają za siłę i stabilność tułowia. Dodatkowo, stanowią niezwykle mocne połączenie pomiędzy obręczą barkową a biodrową. Do mięśni tworzących to połączenie zaliczymy: mięsień prosty brzucha, mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie wewnętrzne i zewnętrzne skośne, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień prostownik grzbietu oraz szereg krótkich mięśni grzbietu.
Krótkie mięśnie grzbietu, to małe mięśnie o budowie metamerycznej (rozpięte między dwoma sąsiednimi kręgami). Mięśnie te często ulegają dysfunkcji- odruchowemu "wyłączeniu" i nigdy samodzielnie nie ulegają reaktywacji, powodując przewlekłe problemy z kręgosłupem i często długą rehabilitację . Krótkie stabilizatory nie mogą jednak działać samodzielnie, musza być wspomagane przez pozostałe mięśnie głębokie tułowia. Tylko tak mogą być dostatecznie silne, a ich wzorzec rekrutacji prawidłowy. Pozwoli to na prawidłową współpracę obręczy barkową i biodrową. By mogło tak się stać często potrzebna jest ciężka praca podczas ćwiczeń stabilizacyjnych czy ćwiczeń PNF.

stabilność

W momencie, gdy tułów jest stabilny. Energia powstała np. podczas biegu jest przekazywane ze stóp, poprzez kończyny dolne, mięśnie głębokie tułowia, do przeciwległego ramienia- prowadząc do zwiększenia efektywności biegu.
Tak więc to od nas zależy czy wytworzoną podczas biegu energię chcemy wykorzystać do biegu, optymalizując wysiłek, czy rozproszyć, czyniąc przy tym szkody samemu sobie.

Stabilne ciało to podstawwa nie tylko sukcesu sportowego, ale podstawa zdrowego trybu życia!!!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena