Edukacja, nawet na całkowicie podstawowym szczeblu, wydaje się być czymś całkowicie nieosiągalnym dla małego dziecka. Realia są takie, że w tych krajach chodzenie do szkoły nie jest obowiązkowe, co więcej jest pewnego rodzaju przywilejem, a wręcz rarytasem, na który pozwolić sobie mogą tylko najbogatsi rodzice.
Dzięki tej świadomości, coraz bardziej rozpowszechniony, również w Polsce, staje się program „Adopcja na odległość”. Program ten, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, daje szanse najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym dzieciom na naukę, a co za tym idzie – lepsze przygotowanie do dorosłego życia.
Potrzeby dzieci i młodzieży najbiedniejszych krajów świata, przede wszystkim Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Europy, ciągle rosną. Grupowa adopcja na odległość, jest dla nich olbrzymią szansą, dla nas jednak również znacznym ułatwieniem, jeżeli czujemy, że chcemy pomóc.
O tym, które dzieci będą miały szansę na uzyskanie takiej pomocy, decydują misjonarze salezjanie. Są oni doskonale zorientowani w tym, które dzieci potrzebują jej najbardziej. Najczęściej są to dzieci osierocone.
W programie adopcji na odległość udział może wziąć każda prywatna osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia, a także cała rodzina, instytucja, zakład pracy, uczelnia, szkoła, klasa, stowarzyszenie i tym podobne, po złożeniu odpowiedniej deklaracji, w której zobowiązuje się do pokrywania kosztów kształcenia dziecka. Taki okres adopcyjny trwać powinien co najmniej rok. Jeżeli zdecydujemy się na dalszą pomoc wystarczy to potwierdzić telefonicznie, listownie lub za pomocą poczty elektronicznej. Nie jest konieczne ponowne wypełnianie deklaracji.
Ośrodki misyjne pełnią rolę pośrednika pomiędzy zdeklarowaną osobą adoptującą, a potrzebującym dzieckiem. Po otrzymaniu deklaracji wysyłają one potwierdzenia, wraz z wszystkimi informacjami na temat placówki, jak również fotografię dziecka objętego pomocą. Dopiero wówczas możemy rozpocząć dokonywanie wpłat. Ważne jest uzyskanie specjalnego numeru, który później koniecznie należy wpisywać w rubryce z tytułem wpłaty.
Minimalny koszt rocznego zobowiązania wynosi 480zł. Od osoby decydującej się na pomoc zależy jednak wysokość miesięcznych wpłat. Pieniądze uzyskane w ten sposób przekazywane są przede wszystkim na wyposażenie klas ośrodków misyjnych, w których kształcone są dzieci. Mowa tu więc o podręcznikach, zeszytach, przyborach szkolnych, tablicach i tym podobnych. Jeżeli wymaga tego sytuacja, pieniądze przeznacza się również na odzież, obuwie, koce i inne tego typu.