Zespoły łożyskowe wałeczkowe należą do rodziny zespołów łożyskowych, w odróżnieniu od kulkowych zespołów łożyskowych, tutaj zastosowano łożyska wałeczkowe. Z tego powodu jest to konstrukcja mogąca spełnić o wiele większe wymagania.

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowanie

Zespoły łożyskowe wałeczkowe znajdują zastosowanie w przypadku pracy w ciężkich warunkach, z tego powodu muszą zapewnić niezawodne długotrwałe działanie, przenosić znaczne obciążenia oraz być łatwe do wymiany. Za sprawą szerokiego wachlarzu dostępnych wariantów, zespoły łożyskowe wałeczkowe dają niezwykłą swobodę w konstruowaniu gotowego rozwiązania łożyskowego. Tworzą bardzo dobre jakościowo oraz atrakcyjnie ekonomicznie rozwiązanie, które z powodzeniem spełni wymagania przerastające tradycyjne zespoły łożyskowe oparte o łożyska kulkowe. Najczęstsze zastosowanie zespołów łożyskowych wałeczkowych to: urządzenia rafineryjne, sprzęt górniczy, sprzęt hutniczy, przenośniki taśmowe, wentylatory, dmuchawy, mieszalniki, kruszarki, wagony, przenośniki łańcuchowe, pralnie.

Zalety

Zespoły łożyskowe wałeczkowe posiadają szereg zalet, co sprawia ze są tak popularnym rozwiązaniem, niektóre z nich to: z powodzeniem mogą być stosowane na zwykłych wałach ciągnionych o tzw. jakości handlowej, tworzą gotowy do zmontowania zespół, tzn. są nasmarowane, uszczelnione oraz posiadają właściwy luz, są odpowiednio chronione przed zanieczyszczeniami zarówno w czasie montażu jak i podczas pracy, z łatwością można je zamontować na wale, gwarantują pewne osadzenie, ich konstrukcja jest przystosowana do zamontowania dodatkowego osprzętu monitorującego, pozwalają zredukować zbędne koszty w postaci zamrożonej gotówki ponieważ potrzeba przechowywać jedynie jedną sztukę elementu łożyskującego.

Rodzaje

Zasadniczo, zespoły łożyskowe wałeczkowe rozróżnia się na:

- zespoły łożyskowe z oprawami stojącymi,

- zespoły łożyskowe z oprawami kołnierzowymi.

Budowa

Zespoły łożyskowe wałeczkowe składają się oprawy łożyskowej oraz łożyska baryłkowego, które są zdolne do kompensowania niewspółosiowości wału do oprawy. Gniazda łożyskowe znajdujące się w otworze oprawy są skonstruowane tak żeby łożysko mogło być zamontowane w sposób ustalony osiowo, lub ze swobodą przesuwu osiowego, tak aby mogły być zastosowane w węzłach łożyskowych swobodnych. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena