Dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego ważne jest dokładne zapisywanie wszystkich posiłków, jakie spożyli w ciągu dnia. W takim "dzienniczku" nie wystarczy jednak wpisać składników potrawy, należy również opisać, w jakiej formie jest podana, czy w jaki sposób została przygotowana.

Data dodania: 2011-08-07

Wyświetleń: 1919

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na przykład w przypadku kurczaka, nie wystarczy w "dzienniczku" wpisać słowa "kurczak" z odpowiednią datą, ale należy też zaznaczyć czy była to pierś z kurczaka, skrzydełka, czy może udka. Trzeba określić, czy mięso było gotowane, smażone na tłuszczu (jakim tłuszczu), grillowane czy przygotowane na parze, jakie zostały użyte przyprawy oraz czy mięso było panierowane.

Mimo, że może się to wydać śmieszne, w "dzienniczku" warto również zaznaczyć w jakim byliśmy nastroju jedząc ten konkretny posiłek. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na nasilenie objawów zespołu jelita drażliwego, a celem prowadzenia takiego "dzienniczka" jest właśnie dokładne określenie co wywołuje u nas takie objawy, a co nie ma na nie żadnego wpływu.

Aby "dzienniczek" był dokładny, należy wypełniać go regularnie aby nic nam nie umknęło. Najlepiej robić to wieczorem po naszym ostatnim posiłku w danym dniu. Pamiętaj, że każdy szczegół jest ważny. Mimo, że o batoniku zjedzonym w pośpiechu podczas tankowania samochodu łatwo zapomnieć, u niektórych osób to właśnie czekolada wzmaga występowanie objawów towarzyszących zespołowi jelita wrażliwego.

Dieta, jaką należy stosować nie powinna zawierać potraw, które wywołują u nas objawy zespoły jelita drażliwego. Lekarz lub dietetyk na podstawie obserwacji zapisanych w "dzienniczku" bez problemu ułożą stosowny jadłospis.

Jeżeli u osoby chorej zespół jelita drażliwego ma postać zaparciową, dieta powinna zostać wzbogacona o dodatkowe źródła błonnika, który dobrze działa na zatwardzenia. Posiłki, które często powodują zaparcia zawierają dużą ilość tłuszczy, które spowalniają trawienie. Tłuszcze potrzebują więcej czasu na rozkład niż białka czy węglowodany.

Osoby cierpiące na IBS powinny spożywac posiłki zawsze o tych samych porach dnia. Powodem występowania objawów towarzyszących zespołowi jelita drażliwego jest zaburzenie pracy jelit, a w szczególności okrężnicy. Jeżeli posiłki będą spożywane w regularnych odstępach czasu, jelita "przyzwyczają" się do pewnej rutyny, co wpłynie korzystnie na perystaltykę jelit.

Jeżeli u osoby chorej zespół jelita drażliwego ma postać biegunkową, należy ułożyć dietę w ten spośób, aby jeść w ciągu dnia więcej mniejszych posiłków zamiast dwóch lub trzech dużych. Aby uniknąć odwodnienia organizmu, co często ma miejsce przy długotrwałych rozwolnieniach, należy pić dużo płynów (wody mineralnej niegazowanej lub napojów izotonicznych, które doskonale uzupełniają brakujące elektrolity). Aby niepotrzebnie nie podrażniać i tak już nadwrażliwego jelita, należy ograniczyć spożycie alkoholu, kawy i innych napojów o wysokiej zawartości kofeiny oraz napojów gazowanych.

Jeżeli IBS u danej osoby kojarzone jest z nietolerancją laktozy, należy zaprzestać spożywania mleka i zastąpić je np. jogurtem naturalnym, kefirem lub serem żółtym. Długo dojrzewające sery często nie zawierają laktozy wogóle. Można również spożywać suplementy zawierające laktazę, czyli enzym ułatwiający rozkład laktozy. Aby organizm otrzymywał niezbędnie składniki odżywcze po wyeliminowaniu z diety mleka, należy poszukać innych żródeł wapnia, białka i witaminy B.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena