Umowa ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej jest najczęściej zawierana na okres roku. Wyjątkami od tej reguły są auta zabytkowe oraz polisy krótkoterminowe, które mogą kupować przedsiębiorcy handlujący pojazdami. Musisz pamiętać, że nawet kiedy opłacasz składkę w ratach a suma ubezpieczenia jest rozkładana na określony termin, to ubezpieczenie obejmuje cały rok.
Jeżeli chcesz zrezygnować z usług dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej i wykupić OC samochodu w innym towarzystwie, powinieneś najpóźniej na jeden dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia, złożyć pisemne wypowiedzenie umowy OC. W tym celu wykorzystaj druk wypowiedzenia OC. Jeśli wypowiedzenie umowy OC nie zostanie złożone w wymaganym terminie, to polisa ubezpieczeniowa będzie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy a towarzystwo ubezpieczeniowe może zgodnie z prawem żądać od ciebie zapłaty za drugą umowę OC.
Musisz pamiętać, że po wpłaceniu całej składki ubezpieczeniowej i nie dostarczenie do ubezpieczyciela wypowiedzenia umowy, zostaje ona automatycznie przedłużonana następny okres.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, należy złożyć w firmie, w której się ubezpieczamy. Możesz dokonać tego w trzech przypadkach:
- jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe
- gdy sprzedajesz pojazd
- gdy kupujesz auto
Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?
Druk wypowiedzenia polisy OC należy wydrukować i dostarczyć do siedziby firmy. Firmy ubezpieczeniowe mogę zastrzec sobie określony sposób wypowiedzenia umowy jednak zwykle wymaga się aby wypowiedzenie zawierało:
- pełną nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeń
- tytuł: „Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych”
- w treści wypowiedzenia powinny być zawarte: dane osobowe ubezpieczonego (imię, nazwisko, adres, nr dowodu), numer rejestracyjny pojazdu, marka pojazdu, numer i seria aktualnej polisy
- podstawę prawną: „Na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wypowiadam umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
- datę, miejsce i podpis złożenia wypowiedzenia przez właściciela i współwłaściciela polisy.
Dokument można dostarczyć osobiście do siedziby firmy lub wysłać listem poleconym – w tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że ważna jest data otrzymania przesyłki w siedzibie firmy. To szczególnie istotne jeśli kończy nam się okres, na który zawarliśmy polisę, lub gdy kupiliśmy auto – w tym przypadku mamy 30 dni na zmianę ubezpieczyciela.
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia
Wypowiadając umowę ubezpieczenia OC powinniśmy otrzymać od ubezpieczyciela zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Zawiera ono informacje o ilości bezszkodowych lat jazdy i przysługujących nam zniżkach. Coraz częściej jednak, zamiast zaświadczenia, wystarczy podać te informacje przy podpisywaniu nowego OC z innym towarzystwem ubezpieczeniowym w oświadczeniu.
Pamiętaj jedna, że jeśli popełnisz błąd w oświadczeniu o zniżkach, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania poszkodowanemu i odpowiedzialność za straty będzie egzekwowana bezpośrednio.
Wypowiedzenie OC przy zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego
Jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, np. z uwagi na lepsze warunki ubezpieczenia, niższe składki itp., musisz najpóźniej jeden dzień przed końcem aktualnej umowy OC złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu
Jeśli sprzedajesz auto, twój towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać dostarczenia kopii umowy kupna-sprzedaży auta. Wysyłając wypowiedzenie umowy wraz z takim dokumentem, masz pewność zrzeknięcia się ubezpieczenia na poprzednie pojazd. Jest to o tyle ważne, że w przypadku spowodowania szkody do pokrycia z OC przez nowego właściciela, my nie utracimy dotychczasowych zniżek.
Pamiętaj, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą automatycznie przedłużyć polisę staremu właścicielowi, jeśli jej nie wypowie w odpowiednim terminie i formie.
Jeśli nowy właściciel wypowie aktualną umowę ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel powinien dokonać kalkulacji i zwrócić ci składki ubezpieczenia za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC przy kupnie pojazdu
Kupujący auto ma prawo w ciągu 30 dni wypowiedzieć aktualną umowę ubezpieczenia OC. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli nie wypowiesz umowy OC dla nowego samochodu w tym czasie, zostaje ona przekazana na ciebie automatycznie. Jest to o tyle niekorzystne, że jeśli twoje zniżki na OC są mniejsze niż poprzedniego właściciela, wówczas ubezpieczyciel ma prawo rekalkulacji składki i obliguje nas do jej zapłaty. Jeśli postanowiłeś skorzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC, poproś o przeliczenie składki ubezpieczenia.
Jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, złóż wypowiedzenie maksymalnie 30 dni po zakupie samochodu. Inaczej będziesz zmuszony opłacać dwa ubezpieczenia OC.