Zawsze gdy myślimy o przyszłości poważnie zastanawiamy się w co zainwestować nasze ciężko zarobione pieniądze, aby nie stracić na wartości. Zwłaszcza gdy tej nadwyżki, która możemy zainwestować nie ma zbyt wiele.

Data dodania: 2011-07-28

Wyświetleń: 1410

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Banki oraz inne instytucje finansowe oferują nam wiele produktów, które  w założeniach mają przynieść nasz zysk. Jednakże zysk ten jest obarczony zawsze ryzykiem utraty wartości, np. poprzez inflacje, krach finansowy lub inne zawirowania na rynkach finansowych. Również wielkość ewentualnego zysku w dużej mierze zależy od operatywności instytucji finansowej, w której gromadzimy nasze środki pieniężne. Środki gromadzone na lokatach bankowych nie są zbyt wysoko oprocentowane, ale są gwarantowane i to tylko  do pewnego stopnia, bo bank również może splajtować. Co prawda jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale on również nie pokryje całej straty. Można inwestować w różnych produktach oferowanych najczęściej przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, gdzie mamy możliwość sami wybierać sobie jak mają być lokowane nasze pieniądze. W przypadku gdy potrzebujemy z jakiś powodów szybko wycofać gromadzone środki z lokaty bankowej lub innej instytucji finansowej to zwykle tracimy, albo odsetki, albo jednostki uczestnictwa.

Dobrą metodą jest inwestowanie w coś co na przestrzeni lat nie traci wartości, a wręcz przeciwnie stale jest ona podnoszona. Taka sposobem inwestowania „pewnego” jest inwestowanie w ziemię. Ziemia nigdy nie traci na wartości. Można kupić ziemię rolną niskiej kategorii, z czasem ją odrolnić i sprzedać w przyszłości jako działkę budowlaną.  Można też swój areał  wydzierżawiać pod produkcję rolną, ale wtedy ten areał musi być już odpowiedniej wielkości, aby opłacało się go komuś obrabiać.

Jednakże wydaje się, że najlepszy rozwiązaniem jest kupowanie ziemi w charakterze inwestycji ziemskiej. Jest się właścicielem notarialnym kawałka dużego obszaru ziemskiego a zarządzająca instytucja stara się o zmianę statusu gruntu i  znalezienie inwestora na cały areał. Można również inwestować w grunt na raty. Kupujemy działkę na raty i jesteśmy jej właścicielem notarialnym, ale do czasu spłaty działka jest obciążona hipotecznie. Sposób kupowania ziemi na raty to „Ziemia dla każdego”,
gdyż nie trzeba dysponować od razy dużą gotówką a można mieć na własność np. kawałek Mazur.

Licencja: Creative Commons