1. CZĘSTO I KRÓCEJ - Ta zasada jest bardzo ważna, lepiej powtarzać codziennie przez 20 minut, niż raz w tygodniu 2 godziny. Nie odczujesz że się dużo uczysz, nie znudzisz się nauką, a efekty będą dużo, dużo lepsze.
2. UCZ SIĘ KILKOMA ZMYSŁAMI NA RAZ - tzn. dużo lepsze efekty będziesz miał kiedy słuchasz i czytasz jednocześnie. A jeszcze lepsze kiedy jednocześnie słuchasz czytasz i próbujesz to jakoś pokazać. Np. podczas powtarzania słówka ,,hit", uderzasz jednocześnie w poduszkę.
Jest to ważne szczególnie na początku kiedy poznajesz nowe zdania, słówka czy wyrażenia. Po kilkukrotnym przesłuchaniu i przeczytaniu wystarczy już samo słuchanie.
3. UCZ SIĘ CAŁYCH ZDAŃ LUB ZWROTÓW - nie tylko zapamiętujesz w ten sposób słówka, ale jeszcze dokładnie wiesz jak ich użyć. Podczas mówienia już nie będziesz się musiał zastanawiać jak tego użyć, po prostu już to wiesz.
Np. put on – wkładać
I’m putting my shoes on. – ja wkładam moje buty.
Tworzą ci się w ten sposób nawyki gramatyczne, przestajesz myśleć dlaczego tak jest i jak to powiedzieć, po prostu to wiesz, i już.
Uczysz się wtedy jak małe dziecko, poprzez słuchanie i powtarzanie. Małe dzieci przecież nie znają gramatyki.
4. POWTARZAJ NA GŁOS – to bardzo ważna zasada! Nie nauczysz się mówić jeśli nie będziesz mówić. Powtarzanie w myślach niewiele daje. Wydaje ci się ,,w myślach” że to wiesz, a potem podczas mówienia jakoś to nie wychodzi. Nie pamiętasz, słowa wypadają z głowy. No i źle wymawiasz, nie wspominając o akcencie.